Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Pani doktor, tylko bez usuwania zębów – to często pierwsze słowa, które padają z ust moich pacjentów, kiedy spotykamy się na pierwszej konsultacji.

21 lutego 2020

Nie zawsze jednak możemy uniknąć usunięcia zębów w trakcie leczenia ortodontycznego. Dlaczego? Aparat ortodontyczny jest w stanie przesuwać zęby jedynie w obrębie wyrostków zębodołowych – oznacza to, że nie jest on w stanie zwiększyć rozmiarów istniejącej kości, w której znajdują się zęby. Czasami rozmiar zębów jest zbyt duży w stosunku do kości, w której się znajdują, co powoduje powstawanie znacznych stłoczeń. Gdyby w tej sytuacji po prostu nakleić aparat bez ich usuwania, zęby uległyby znacznemu wychyleniu, mógłby powstać tzw „koński uśmiech”, oraz, co gorsza, tak duże wychylenie zębów spowodowałoby ich przesunięcie poza wyrostek zębodołowy, czyli poza kość, w której się znajdują.

Innym wskazaniem do leczenia ortodontycznego z ekstrakcjami, poza bardzo dużym stłoczeniem, jest kamuflaż ortodontyczny. Czym jest kamuflaż ortodontyczny? Jak wcześniej wspomniałam, aparat ortodontyczny jest w stanie jedynie przesuwać zęby, nie jest w stanie przesuwać względem siebie kości szczęk. U pacjentów dorosłych, u których występują wady zgryzu – np. tyłozgryz (cofnięcie dolnych zębów  w stosunku do górnych zębów) z dużą szparą między górnymi a dolnymi zębami, istnieją dwie opcje leczenia. Opcja pierwsza to leczenie ortodontyczno-chirurgiczne, w przypadku tyłozgryzu polegające na przygotowanie przez ortodontę zębów do wysunięcia żuchwy do przodu lub właśnie leczenie za pomocą kamuflażu. Jak wskazuje nazwa, w tej drugiej sytuacji kamuflujemy wadę pacjenta, przesuwając jego zęby. Nie mamy wtedy wpływu na poprawę położenia bródki pacjenta, która w przypadku tyłozgryzu jest mała i cofnięta.

Poniżej przedstawiam przypadek znacznego stłoczenia, gdzie usunięto 4 zęby – jesteśmy w trakcie leczenia, pacjentka jest bardzo zadowolona z efektu, pomimo początkowego oporu przed ekstrakcjami.

 

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC