Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Jakie jedzenie pomaga zamkom ortodontycznym w odklejaniu się od zębów ;)

22 czerwca 2020

Na temat diety przy noszeniu stałego aparatu pisałam już tutaj: https://doktoraparatka.pl/dieta-przy-noszeniu-stalego-aparatu/. Tamten krótki tekst miał wskazać pokarmy, które wpływają na pojawianie się próchnicy w trakcie noszenia aparatu. Większość moich pacjentów nie ma problemu z zastosowaniem się do bardziej rygorystycznego mycia zębów czy odstawienia Coli i słodyczy. Inny problem jaki zauważam, to sporadycznie zdarzające się odklejanie zamków stałego aparatu ortodontycznego podczas jedzenia. Pomyślałam, że zrobię dla Was listę produktów, które najczęściej pomagają zamkom w odklejeniu się od zębów 😉

Jedzenie, które często przyczynia się do odklejania zamków:

 1. Na pierwszy ogień idzie popcorn. Bardzo często zdarza się, że zamek odkleja się właśnie podczas jedzenia popcornu, szczególnie u młodszych pacjentów.
 2. Chipsy – jak wyżej.
 3. Frytki. Nie wiem, co takiego w sobie mają, ale nawet bliska mi osoba utraciła zamek i fragment retainera właśnie podczas ich jedzenia. Bądźcie ostrożni!
 4. Bułka. Miękka i wydawać by się mogło niegroźna dla aparatu i dla… zębów! Przez to, że bułki są ciągnące, dość łatwo mogą przyczynić się do odklejenia zamka. Niestety, często są też przyczyną łamania się zębów, nie tylko tych po leczeniu endodontycznym (kanałowym).
 5. Skórka od chleba. Jak wyżej 😀
 6. Batoniki. Odklejenie zamka podczas jedzenia batonika w szczególności zdarza się u pacjentów, którzy już od jakiegoś czasu noszą aparat. Przyzwyczajenie do obecności aparatu często zwiększa odwagę pacjentów w kwestii jedzenia twardszych, bardziej ciągnących batoników. Kończy się to najczęściej odklejonym zamkiem na bocznym zębie.
 7. Żelki. Słodyczy nie wolno jeść w aparacie. A przynajmniej, pacjent noszący aparat nie powinien jeść ich zbyt dużo, w trosce o swoje zęby. I w kwestii żelek… w trosce o utrzymanie zamków ortodontycznych na zębach.
 8. Karkówka. Zajmuje szczególne miejsce na tej liście… Potrafi nawet przyczynić się do złamania stalowego drutu ortodontycznego.
 9. Orzechy.

Jak jeszcze można uszkodzić aparat?

Jedna z naszych pacjentek, została zaatakowana drobną stópką swojego rocznego dziecka, co skończyło się odklejeniem zamka (na szczęście nie złamaniem zęba… Drogie Mamy, uważajcie na zęby podczas zabawy 😉 ). Jak się okazuje, zamek można też stracić podczas tańca, kiedy zaczepi o sukienkę partnerki 😉

Bądźcie ostrożni 😀

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

  Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC