Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Jakie jedzenie pomaga zamkom ortodontycznym w odklejaniu się od zębów ;)

22 czerwca 2020

Na temat diety przy noszeniu stałego aparatu pisałam już tutaj: https://doktoraparatka.pl/dieta-przy-noszeniu-stalego-aparatu/. Tamten krótki tekst miał wskazać pokarmy, które wpływają na pojawianie się próchnicy w trakcie noszenia aparatu. Większość moich pacjentów nie ma problemu z zastosowaniem się do bardziej rygorystycznego mycia zębów czy odstawienia Coli i słodyczy. Inny problem jaki zauważam, to sporadycznie zdarzające się odklejanie zamków stałego aparatu ortodontycznego podczas jedzenia. Pomyślałam, że zrobię dla Was listę produktów, które najczęściej pomagają zamkom w odklejeniu się od zębów 😉

Jedzenie, które często przyczynia się do odklejania zamków:

 1. Na pierwszy ogień idzie popcorn. Bardzo często zdarza się, że zamek odkleja się właśnie podczas jedzenia popcornu, szczególnie u młodszych pacjentów.
 2. Chipsy – jak wyżej.
 3. Frytki. Nie wiem, co takiego w sobie mają, ale nawet bliska mi osoba utraciła zamek i fragment retainera właśnie podczas ich jedzenia. Bądźcie ostrożni!
 4. Bułka. Miękka i wydawać by się mogło niegroźna dla aparatu i dla… zębów! Przez to, że bułki są ciągnące, dość łatwo mogą przyczynić się do odklejenia zamka. Niestety, często są też przyczyną łamania się zębów, nie tylko tych po leczeniu endodontycznym (kanałowym).
 5. Skórka od chleba. Jak wyżej 😀
 6. Batoniki. Odklejenie zamka podczas jedzenia batonika w szczególności zdarza się u pacjentów, którzy już od jakiegoś czasu noszą aparat. Przyzwyczajenie do obecności aparatu często zwiększa odwagę pacjentów w kwestii jedzenia twardszych, bardziej ciągnących batoników. Kończy się to najczęściej odklejonym zamkiem na bocznym zębie.
 7. Żelki. Słodyczy nie wolno jeść w aparacie. A przynajmniej, pacjent noszący aparat nie powinien jeść ich zbyt dużo, w trosce o swoje zęby. I w kwestii żelek… w trosce o utrzymanie zamków ortodontycznych na zębach.
 8. Karkówka. Zajmuje szczególne miejsce na tej liście… Potrafi nawet przyczynić się do złamania stalowego drutu ortodontycznego.
 9. Orzechy.

Jak jeszcze można uszkodzić aparat?

Jedna z naszych pacjentek, została zaatakowana drobną stópką swojego rocznego dziecka, co skończyło się odklejeniem zamka (na szczęście nie złamaniem zęba… Drogie Mamy, uważajcie na zęby podczas zabawy 😉 ). Jak się okazuje, zamek można też stracić podczas tańca, kiedy zaczepi o sukienkę partnerki 😉

Bądźcie ostrożni 😀

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

  Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC