Jakie jedzenie pomaga zamkom ortodontycznym w odklejaniu się od zębów ;)
Na temat diety przy noszeniu stałego aparatu pisałam już tutaj: https://doktoraparatka.pl/dieta-przy-noszeniu-stalego-aparatu/. Tamten krótki tekst miał wskazać pokarmy, które wpływają na pojawianie się próchnicy w trakcie noszenia aparatu. Większość moich pacjentów nie ma problemu z zastosowaniem się do bardziej rygorystycznego mycia zębów czy odstawienia Coli i słodyczy. Inny problem jaki zauważam, to sporadycznie zdarzające się odklejanie zamków stałego aparatu ortodontycznego podczas jedzenia. Pomyślałam, że zrobię dla Was listę produktów, które najczęściej pomagają zamkom w odklejeniu się od zębów 😉
Jedzenie, które często przyczynia się do odklejania zamków:
- Na pierwszy ogień idzie popcorn. Bardzo często zdarza się, że zamek odkleja się właśnie podczas jedzenia popcornu, szczególnie u młodszych pacjentów.
- Chipsy – jak wyżej.
- Frytki. Nie wiem, co takiego w sobie mają, ale nawet bliska mi osoba utraciła zamek i fragment retainera właśnie podczas ich jedzenia. Bądźcie ostrożni!
- Bułka. Miękka i wydawać by się mogło niegroźna dla aparatu i dla… zębów! Przez to, że bułki są ciągnące, dość łatwo mogą przyczynić się do odklejenia zamka. Niestety, często są też przyczyną łamania się zębów, nie tylko tych po leczeniu endodontycznym (kanałowym).
- Skórka od chleba. Jak wyżej 😀
- Batoniki. Odklejenie zamka podczas jedzenia batonika w szczególności zdarza się u pacjentów, którzy już od jakiegoś czasu noszą aparat. Przyzwyczajenie do obecności aparatu często zwiększa odwagę pacjentów w kwestii jedzenia twardszych, bardziej ciągnących batoników. Kończy się to najczęściej odklejonym zamkiem na bocznym zębie.
- Żelki. Słodyczy nie wolno jeść w aparacie. A przynajmniej, pacjent noszący aparat nie powinien jeść ich zbyt dużo, w trosce o swoje zęby. I w kwestii żelek… w trosce o utrzymanie zamków ortodontycznych na zębach.
- Karkówka. Zajmuje szczególne miejsce na tej liście… Potrafi nawet przyczynić się do złamania stalowego drutu ortodontycznego.
- Orzechy.
Jak jeszcze można uszkodzić aparat?
Jedna z naszych pacjentek, została zaatakowana drobną stópką swojego rocznego dziecka, co skończyło się odklejeniem zamka (na szczęście nie złamaniem zęba… Drogie Mamy, uważajcie na zęby podczas zabawy 😉 ). Jak się okazuje, zamek można też stracić podczas tańca, kiedy zaczepi o sukienkę partnerki 😉
Bądźcie ostrożni 😀