Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Dieta przy noszeniu stałego aparatu.

21 lutego 2020

Czy w ogóle istnieje coś takiego jak dieta przy noszeniu aparatu ortodontycznego? Nie do końca. Można za to podzielić rodzaje pokarmów na takie, które pomagają w utrzymaniu zdrowia zębów i zamków ortodontycznych na swoim miejscu, oraz takie, które sprzyjają pojawianiu się próchnicy i mogą wpływać na odklejanie się zamków.

Pokarmy, które przyklejając się dookoła zamków powodują odwapnienia i pojawianie się próchnicy:

 

NAPOJE

  1. Cola – jest słodka i kwaśna: to kombinacja idealna do rozpuszczania szkliwa. Próbowaliście kiedyś wrzucić do niej mleczny ząb? Rozpuszcza się po jednym dniu.
  2. Soki – zawierają dużo cukru, a ich odczyn jest kwaśny. Pite w nadmiarze mogą rozpuszczać szkliwo.

 

POKARMY

  1. Słodycze – szczególnie te klejące typu toffi, żelki, mentosy, krówki. Przyczepiają się do zamków i niszczą szkliwo, które do nich przylega. Dodatkowo często są dość twarde i nagryzając na nie z dużą siłą, można odczepić zamek ortodontyczny.
  2. Białe pieczywo – białe pieczywo często zawiera w swoim składzie dużo cukru. Jego konsystencja powoduje, że przykleja się do zamków i tak jak słodycze rozpuszcza szkliwo zębów.

 

Jak jeść podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego?

  1. Nie wgryzamy się przednimi zębami w twarde pokarmy (twarde jabłko czy skórka od chleba). Kroimy je na mniejsze kawałki i gryziemy bokiem. W trakcie żucia, człowiek potrafi wygenerować siłę rzędu 70-100 kg. Zamki są przyklejone do zębów za pomocą kleju. Można zatem sobie wyobrazić, że twarde jedzenie i duża siła to w konsekwencji odklejony zamek ortodontyczny.
  2. Uwaga na barwiące napoje! Napoje, które mogą przebarwiać zęby czy elementy aparatu to na przykład: czerwone wino, kawa, herbata czy sok z buraka. Można zmniejszyć ryzyko pojawienia się przebarwień, pijąc przez słomkę.
  3. Uwaga na barwiące przyprawy: kurkumę czy paprykę. Dotyczy to pacjentów noszących przeźroczyste lub jasne ligatury (gumki).

 

Przy okazji chciałabym dodać kilka słów na temat ruchomych aparatów, które najczęściej są noszone przez dzieci. W kwestii słodkich i kwaśnych napojów czy słodyczy sytuacja wygląda podobnie – lepiej ich unikać. Jeśli jednak pacjent nie potrafi się bez nich obyć, należy pamiętać o tym, żeby zawsze ZAKŁADAĆ CZYSTY APARAT NA CZYSTE, UMYTE ZĘBY. Założenie aparatu na brudne, obklejone zęby zwiększa ryzyko rozwinięcia się próchnicy. W trakcie noszenia ruchomego aparatu ortodontycznego można pić wodę, lepiej unikać soków. Jeśli jednak pacjent je lubi, proszę by zdejmował aparat do picia, a potem mył zęby (i aparat) przed jego ponownym założeniem.

Dla słodyczożerców polecamy stosowanie na noc pasty z dużą ilością fluoru – 5000 ppmF. W nocy nasz organizm wydziela mniej śliny. Suchość sprzyja rozwojowi próchnicy, szczególnie jeśli zęby nie są dokładnie umyte (co ciężko osiągnąć przy jedzeniu słodkich i klejących pokarmów). Wtedy z pomocą przychodzi fluor, który po myciu zębów pozostaje w ślinie i ratuje szkliwo przed rozpuszczającym działaniem kwasów.

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC