Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Dieta przy noszeniu stałego aparatu.

21 lutego 2020

Czy w ogóle istnieje coś takiego jak dieta przy noszeniu aparatu ortodontycznego? Nie do końca. Można za to podzielić rodzaje pokarmów na takie, które pomagają w utrzymaniu zdrowia zębów i zamków ortodontycznych na swoim miejscu, oraz takie, które sprzyjają pojawianiu się próchnicy i mogą wpływać na odklejanie się zamków.

Pokarmy, które przyklejając się dookoła zamków powodują odwapnienia i pojawianie się próchnicy:

 

NAPOJE

  1. Cola – jest słodka i kwaśna: to kombinacja idealna do rozpuszczania szkliwa. Próbowaliście kiedyś wrzucić do niej mleczny ząb? Rozpuszcza się po jednym dniu.
  2. Soki – zawierają dużo cukru, a ich odczyn jest kwaśny. Pite w nadmiarze mogą rozpuszczać szkliwo.

 

POKARMY

  1. Słodycze – szczególnie te klejące typu toffi, żelki, mentosy, krówki. Przyczepiają się do zamków i niszczą szkliwo, które do nich przylega. Dodatkowo często są dość twarde i nagryzając na nie z dużą siłą, można odczepić zamek ortodontyczny.
  2. Białe pieczywo – białe pieczywo często zawiera w swoim składzie dużo cukru. Jego konsystencja powoduje, że przykleja się do zamków i tak jak słodycze rozpuszcza szkliwo zębów.

 

Jak jeść podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego?

  1. Nie wgryzamy się przednimi zębami w twarde pokarmy (twarde jabłko czy skórka od chleba). Kroimy je na mniejsze kawałki i gryziemy bokiem. W trakcie żucia, człowiek potrafi wygenerować siłę rzędu 70-100 kg. Zamki są przyklejone do zębów za pomocą kleju. Można zatem sobie wyobrazić, że twarde jedzenie i duża siła to w konsekwencji odklejony zamek ortodontyczny.
  2. Uwaga na barwiące napoje! Napoje, które mogą przebarwiać zęby czy elementy aparatu to na przykład: czerwone wino, kawa, herbata czy sok z buraka. Można zmniejszyć ryzyko pojawienia się przebarwień, pijąc przez słomkę.
  3. Uwaga na barwiące przyprawy: kurkumę czy paprykę. Dotyczy to pacjentów noszących przeźroczyste lub jasne ligatury (gumki).

 

Przy okazji chciałabym dodać kilka słów na temat ruchomych aparatów, które najczęściej są noszone przez dzieci. W kwestii słodkich i kwaśnych napojów czy słodyczy sytuacja wygląda podobnie – lepiej ich unikać. Jeśli jednak pacjent nie potrafi się bez nich obyć, należy pamiętać o tym, żeby zawsze ZAKŁADAĆ CZYSTY APARAT NA CZYSTE, UMYTE ZĘBY. Założenie aparatu na brudne, obklejone zęby zwiększa ryzyko rozwinięcia się próchnicy. W trakcie noszenia ruchomego aparatu ortodontycznego można pić wodę, lepiej unikać soków. Jeśli jednak pacjent je lubi, proszę by zdejmował aparat do picia, a potem mył zęby (i aparat) przed jego ponownym założeniem.

Dla słodyczożerców polecamy stosowanie na noc pasty z dużą ilością fluoru – 5000 ppmF. W nocy nasz organizm wydziela mniej śliny. Suchość sprzyja rozwojowi próchnicy, szczególnie jeśli zęby nie są dokładnie umyte (co ciężko osiągnąć przy jedzeniu słodkich i klejących pokarmów). Wtedy z pomocą przychodzi fluor, który po myciu zębów pozostaje w ślinie i ratuje szkliwo przed rozpuszczającym działaniem kwasów.

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC