Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Dieta przy noszeniu stałego aparatu.

21 lutego 2020

Czy w ogóle istnieje coś takiego jak dieta przy noszeniu aparatu ortodontycznego? Nie do końca. Można za to podzielić rodzaje pokarmów na takie, które pomagają w utrzymaniu zdrowia zębów i zamków ortodontycznych na swoim miejscu, oraz takie, które sprzyjają pojawianiu się próchnicy i mogą wpływać na odklejanie się zamków.

Pokarmy, które przyklejając się dookoła zamków powodują odwapnienia i pojawianie się próchnicy:

 

NAPOJE

  1. Cola – jest słodka i kwaśna: to kombinacja idealna do rozpuszczania szkliwa. Próbowaliście kiedyś wrzucić do niej mleczny ząb? Rozpuszcza się po jednym dniu.
  2. Soki – zawierają dużo cukru, a ich odczyn jest kwaśny. Pite w nadmiarze mogą rozpuszczać szkliwo.

 

POKARMY

  1. Słodycze – szczególnie te klejące typu toffi, żelki, mentosy, krówki. Przyczepiają się do zamków i niszczą szkliwo, które do nich przylega. Dodatkowo często są dość twarde i nagryzając na nie z dużą siłą, można odczepić zamek ortodontyczny.
  2. Białe pieczywo – białe pieczywo często zawiera w swoim składzie dużo cukru. Jego konsystencja powoduje, że przykleja się do zamków i tak jak słodycze rozpuszcza szkliwo zębów.

 

Jak jeść podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego?

  1. Nie wgryzamy się przednimi zębami w twarde pokarmy (twarde jabłko czy skórka od chleba). Kroimy je na mniejsze kawałki i gryziemy bokiem. W trakcie żucia, człowiek potrafi wygenerować siłę rzędu 70-100 kg. Zamki są przyklejone do zębów za pomocą kleju. Można zatem sobie wyobrazić, że twarde jedzenie i duża siła to w konsekwencji odklejony zamek ortodontyczny.
  2. Uwaga na barwiące napoje! Napoje, które mogą przebarwiać zęby czy elementy aparatu to na przykład: czerwone wino, kawa, herbata czy sok z buraka. Można zmniejszyć ryzyko pojawienia się przebarwień, pijąc przez słomkę.
  3. Uwaga na barwiące przyprawy: kurkumę czy paprykę. Dotyczy to pacjentów noszących przeźroczyste lub jasne ligatury (gumki).

 

Przy okazji chciałabym dodać kilka słów na temat ruchomych aparatów, które najczęściej są noszone przez dzieci. W kwestii słodkich i kwaśnych napojów czy słodyczy sytuacja wygląda podobnie – lepiej ich unikać. Jeśli jednak pacjent nie potrafi się bez nich obyć, należy pamiętać o tym, żeby zawsze ZAKŁADAĆ CZYSTY APARAT NA CZYSTE, UMYTE ZĘBY. Założenie aparatu na brudne, obklejone zęby zwiększa ryzyko rozwinięcia się próchnicy. W trakcie noszenia ruchomego aparatu ortodontycznego można pić wodę, lepiej unikać soków. Jeśli jednak pacjent je lubi, proszę by zdejmował aparat do picia, a potem mył zęby (i aparat) przed jego ponownym założeniem.

Dla słodyczożerców polecamy stosowanie na noc pasty z dużą ilością fluoru – 5000 ppmF. W nocy nasz organizm wydziela mniej śliny. Suchość sprzyja rozwojowi próchnicy, szczególnie jeśli zęby nie są dokładnie umyte (co ciężko osiągnąć przy jedzeniu słodkich i klejących pokarmów). Wtedy z pomocą przychodzi fluor, który po myciu zębów pozostaje w ślinie i ratuje szkliwo przed rozpuszczającym działaniem kwasów.

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC