Ekstrakcje a leczenie ortodontyczne
Ekstrakcje a leczenie ortodontyczne.
Jak podejmuję decyzje odnośnie ekstrakcji zębów?
Jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych ortodontycznych tematów, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie… Pod uwagę trzeba wziąć:
- Wygląd twarzy Pacjenta.
- Ustawienie i stan zębów Pacjenta.
- Stan przyzębia Pacjenta.
- Stan stawów skroniowo-żuchwowych Pacjenta.
- W jaki sposób Pacjent oddycha?
- W jaki sposób Pacjent układa język?
- Jak będzie funkcjonował zgryz Pacjenta po ekstrakcji?
- Jaką metodą leczyć Pacjenta?
Najczęściej usuwane zęby przy okazji leczenia ortodontycznego to górne i dolne 4ki i 5tki, dolny siekacz, wszystkie 8ki.
Podczas sesji Q & A padło pytanie na temat kamuflażu ortodontycznego, który jest powiązany z usuwaniem zębów. Część wad można zakamuflować, tak, by były one mniej widoczne: np.: przy małej, cofniętej żuchwie, można usunąć 2 górne zęby i wykorzystać uzyskane miejsce na cofnięcie segmentu między górnymi kłami. Alternatywnym leczeniem byłoby ortodontyczne ustawienie zębów i zabieg chirurgiczny wysuwający żuchwę (+- cofający szczękę) dla dopasowania zgryzu i normalizacji rysów twarzy.
To, czy Pacjent rozpocznie leczenie ortodontyczno-chirurgiczne czy też wyłącznie leczenie ortodontyczne (kamuflaż), zależy od wielu czynników:
- Jak wygląda twarz Pacjenta? Czy cofnięta/wysunięta broda nie podoba się Pacjentowi?
- Czy problemem Pacjenta jest asymetria twarzy?
- Czy problemem Pacjenta jest jedynie ustawienie zębów?
- Jak zaawansowana jest wada zgryzu u Pacjenta? Nie każdą wadę jesteśmy w stanie wyprowadzić bez ingerencji chirurgicznej.
- Jak wygląda przyzębie Pacjenta?
Kiedy zdecydować czy najlepszą opcją dla Pacjenta będzie leczenie ortodontyczno-chirurgiczne czy kamuflaż? Myślę, że dopiero po zaplanowaniu leczenia przez ortodontę i opisaniu zabiegu przez chirurga szczękowy-twarzowego. Po wizycie, na której Pacjent może zadać wszystkie pytania dotyczące leczenia i zabiegu oraz po zobaczeniu wizualizacji potencjalnych wyników leczenia. Dopiero wtedy, mając wszystkie dane możliwe jest podjęcie decyzji odnośnie tego, jaką opcję wybrać.
Nowoczesne leczenie ortodontyczne pozwala na ograniczanie usuwania zębów z powodów ortodontycznych, jednak zawsze kluczowa jest odpowiednia diagnoza i dobranie leczenia do konkretnego przypadku. Aparaty typu beneslider, nakładki ortodontyczne, miniimplanty ortodontyczne – stosowanie ich według dobrze dobranych protokołów pozwala ograniczyć ekstrakcje zębów przedtrzonowych, trzonowych i dolnych siekaczy.
Jak widzicie, czynników, które należy wziąć pod uwagę jest bardzo dużo. Na końcu jest jeszcze wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego przez ortodontę, tak, by leczenie było jak najbardziej bezpieczne, skuteczne i przewidywalne.
Sama leczę Pacjentów zarówno z wykorzystaniem ekstrakcji, jak i z wykorzystaniem możliwości danych przez inne techniki leczenia. Nie u każdego Pacjenta można zastosować każdą z dostępnych metod leczenia.
https://doktoraparatka.pl/czy-obecnosc-osemek-ma-wplyw-na-ustawienie-siekaczy-w-dolnym-luku-zebowym/