Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Ekstrakcje a leczenie ortodontyczne

14 listopada 2022

Ekstrakcje a leczenie ortodontyczne.

Jak podejmuję decyzje odnośnie ekstrakcji zębów?

Jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych ortodontycznych tematów, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie… Pod uwagę trzeba wziąć:

 1. Wygląd twarzy Pacjenta. 
 2. Ustawienie i stan zębów Pacjenta.
 3. Stan przyzębia Pacjenta.
 4. Stan stawów skroniowo-żuchwowych Pacjenta.
 5. W jaki sposób Pacjent oddycha?
 6. W jaki sposób Pacjent układa język?
 7. Jak będzie funkcjonował zgryz Pacjenta po ekstrakcji?
 8. Jaką metodą leczyć Pacjenta?

Najczęściej usuwane zęby przy okazji leczenia ortodontycznego to górne i dolne 4ki i 5tki, dolny siekacz, wszystkie 8ki.

Podczas sesji Q & A padło pytanie na temat kamuflażu ortodontycznego, który jest powiązany z usuwaniem zębów. Część wad można zakamuflować, tak, by były one mniej widoczne: np.: przy małej, cofniętej żuchwie, można usunąć 2 górne zęby i wykorzystać uzyskane miejsce na cofnięcie segmentu między górnymi kłami. Alternatywnym leczeniem byłoby ortodontyczne ustawienie zębów i zabieg chirurgiczny wysuwający żuchwę (+- cofający szczękę) dla dopasowania zgryzu i normalizacji rysów twarzy.

To, czy Pacjent rozpocznie leczenie ortodontyczno-chirurgiczne czy też wyłącznie leczenie ortodontyczne (kamuflaż), zależy od wielu czynników:

 1. Jak wygląda twarz Pacjenta? Czy cofnięta/wysunięta broda nie podoba się Pacjentowi?
 2. Czy problemem Pacjenta jest asymetria twarzy?
 3. Czy problemem Pacjenta jest jedynie ustawienie zębów?
 4. Jak zaawansowana jest wada zgryzu u Pacjenta? Nie każdą wadę jesteśmy w stanie wyprowadzić bez ingerencji chirurgicznej.
 5. Jak wygląda przyzębie Pacjenta?

Kiedy zdecydować czy najlepszą opcją dla Pacjenta będzie leczenie ortodontyczno-chirurgiczne czy kamuflaż? Myślę, że dopiero po zaplanowaniu leczenia przez ortodontę i opisaniu zabiegu przez chirurga szczękowy-twarzowego. Po wizycie, na której Pacjent może zadać wszystkie pytania dotyczące leczenia i zabiegu oraz po zobaczeniu wizualizacji potencjalnych wyników leczenia. Dopiero wtedy, mając wszystkie dane możliwe jest podjęcie decyzji odnośnie tego, jaką opcję wybrać. 

Nowoczesne leczenie ortodontyczne pozwala na ograniczanie usuwania zębów z powodów ortodontycznych, jednak zawsze kluczowa jest odpowiednia diagnoza i dobranie leczenia do konkretnego przypadku. Aparaty typu beneslider, nakładki ortodontyczne, miniimplanty ortodontyczne – stosowanie ich według dobrze dobranych protokołów pozwala ograniczyć ekstrakcje zębów przedtrzonowych, trzonowych i dolnych siekaczy.

Jak widzicie, czynników, które należy wziąć pod uwagę jest bardzo dużo. Na końcu jest jeszcze wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego przez ortodontę, tak, by leczenie było jak najbardziej bezpieczne, skuteczne i przewidywalne. 

Sama leczę Pacjentów zarówno z wykorzystaniem ekstrakcji, jak i z wykorzystaniem możliwości danych przez inne techniki leczenia. Nie u każdego Pacjenta można zastosować każdą z dostępnych metod leczenia.

https://doktoraparatka.pl/czy-obecnosc-osemek-ma-wplyw-na-ustawienie-siekaczy-w-dolnym-luku-zebowym/

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

  Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC