Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Czy obecność ósemek ma wpływ na ustawienie siekaczy w dolnym łuku zębowym?

26 maja 2020

Często słyszę od moich pacjentów, że pojawienie się dolnych trzecich zębów trzonowych (inaczej ósemek, zębów mądrości) spowodowało zmianę ustawienia (stłoczenie) siekaczy w dolnym łuku zębowym. Dotyczy to zarówno pacjentów, którzy nigdy nie byli leczeni przez ortodontę, jak i tych, którzy mają za sobą leczenie ortodontyczne. Jeśli ta kwestia Was dotyczy i zastanawiacie się czy rzeczywiście obecność ósemek ma wpływ na ustawienie zębów w przedniej części dolnego łuku – ten artykuł jest właśnie dla Was.

Badania naukowe w wielu jednostkach na całym świecie nie popierają teorii, według której stłoczeniom w dolnym łuku winna jest obecność trzecich zębów trzonowych, czyli ósemek. W badaniach uwzględniono zarówno pacjentów, którzy byli leczeni ortodontycznie, jak i tych, którzy leczeni nie byli. Co więcej, badano warunki zgryzowe u pacjentów, którzy: a. mają ósemki, b. ich ósemki były zatrzymane (nie wyszły z kości) , c. nie mieli zawiązków ósemek. Chyba już się domyślacie, że częstotliwość występowania stłoczeń w przedniej części dolnego łuku zębowego była bardzo podobna we wszystkich grupach…

Nie ma danych, które wskazywałyby, że profilaktyczne usuwanie ósemek powstrzyma w przyszłości pojawienie się stłoczeń w przedniej części łuku dolnego. Nie ma znaczenia, czy pacjent był leczony ortodontycznie, czy też nie.

W kwestii wspomnianych stłoczeń pojawiających się nawet po leczeniu ortodontycznym – takie stłoczenia mogą się pojawić jeśli na dolne zęby nie został naklejony stały retejner. Retejner to metalowy drucik naklejony na zęby od strony języka. Ma za zadanie utrzymać je w prawidłowym położeniu. Jeśli zęby nie są zabezpieczone retejnerem: mogą z czasem zacząć się przesuwać i tak jak wspomniałam wyżej: nie jest to zależne od pojawienia się ósemek.

Nie zalecam profilaktycznego usuwania trzecich zębów trzonowych u moich pacjentów. Często na konsultacje zgłaszają się osoby, u których plan leczenia obejmuje ekstrakcje. Zęby, które kwalifikuję do ekstrakcji zawsze są tymi w najgorszym stanie. I tutaj ciekawostka: w najgorszym stanie często są szóstki. Wyrzynają się w szóstym roku życia i często od początku nie są objęte odpowiednią troską przez pacjentów i ich rodziców. Teraz wyobraźcie sobie pacjenta, u którego wcześnie usuwamy ósemki, a u którego w przeciągu kolejnych dwóch-trzech lat trzeba usunąć szóstki ( na przykład kiedy uległy rozległemu złamaniu, a były leczone kanałowo wiele lat wcześniej). Taki pacjent zostaje bez dwóch zębów trzonowych i potrzebuje leczenie implanto-protetycznego.

Stąd też warto się na spokojnie zastanowić, czy rzeczywiście istnieją wskazania do usunięcia danego zęba. Przed podjęciem takiej decyzji warto skonsultować się zarówno z chirurgiem stomatologicznym jak i z ortodontą. O tym jakie są ogólne wskazania do usuwania ósemek napiszę dla Was oddzielny post 🙂

Źródła:

Zawawi KH, Melis M. The role of mandibular third molars on lower anterior teeth crowding and relapse after orthodontic treatment: a systematic review. ScientificWorldJournal. 2014;2014:615429. doi:10.1155/2014/615429

Cheng HC, Peng BY, Hsieh HY, Tam KW. Impact of third molars on mandibular relapse in post-orthodontic patients: A meta-analysis. J Dent Sci. 2018;13(1):1‐7. doi:10.1016/j.jds.2017.10.005

De Bruyn L, Vranckx M, Jacobs R, Politis C. A retrospective cohort study on reasons to retain third molars [published online ahead of print, 2019 Nov 5]. Int J Oral Maxillofac Surg. 2019;S0901-5027(19)31350-5. doi:10.1016/j.ijom.2019.10.003

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC