Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Czy obecność ósemek ma wpływ na ustawienie siekaczy w dolnym łuku zębowym?

26 maja 2020

Często słyszę od moich pacjentów, że pojawienie się dolnych trzecich zębów trzonowych (inaczej ósemek, zębów mądrości) spowodowało zmianę ustawienia (stłoczenie) siekaczy w dolnym łuku zębowym. Dotyczy to zarówno pacjentów, którzy nigdy nie byli leczeni przez ortodontę, jak i tych, którzy mają za sobą leczenie ortodontyczne. Jeśli ta kwestia Was dotyczy i zastanawiacie się czy rzeczywiście obecność ósemek ma wpływ na ustawienie zębów w przedniej części dolnego łuku – ten artykuł jest właśnie dla Was.

Badania naukowe w wielu jednostkach na całym świecie nie popierają teorii, według której stłoczeniom w dolnym łuku winna jest obecność trzecich zębów trzonowych, czyli ósemek. W badaniach uwzględniono zarówno pacjentów, którzy byli leczeni ortodontycznie, jak i tych, którzy leczeni nie byli. Co więcej, badano warunki zgryzowe u pacjentów, którzy: a. mają ósemki, b. ich ósemki były zatrzymane (nie wyszły z kości) , c. nie mieli zawiązków ósemek. Chyba już się domyślacie, że częstotliwość występowania stłoczeń w przedniej części dolnego łuku zębowego była bardzo podobna we wszystkich grupach…

Nie ma danych, które wskazywałyby, że profilaktyczne usuwanie ósemek powstrzyma w przyszłości pojawienie się stłoczeń w przedniej części łuku dolnego. Nie ma znaczenia, czy pacjent był leczony ortodontycznie, czy też nie.

W kwestii wspomnianych stłoczeń pojawiających się nawet po leczeniu ortodontycznym – takie stłoczenia mogą się pojawić jeśli na dolne zęby nie został naklejony stały retejner. Retejner to metalowy drucik naklejony na zęby od strony języka. Ma za zadanie utrzymać je w prawidłowym położeniu. Jeśli zęby nie są zabezpieczone retejnerem: mogą z czasem zacząć się przesuwać i tak jak wspomniałam wyżej: nie jest to zależne od pojawienia się ósemek.

Nie zalecam profilaktycznego usuwania trzecich zębów trzonowych u moich pacjentów. Często na konsultacje zgłaszają się osoby, u których plan leczenia obejmuje ekstrakcje. Zęby, które kwalifikuję do ekstrakcji zawsze są tymi w najgorszym stanie. I tutaj ciekawostka: w najgorszym stanie często są szóstki. Wyrzynają się w szóstym roku życia i często od początku nie są objęte odpowiednią troską przez pacjentów i ich rodziców. Teraz wyobraźcie sobie pacjenta, u którego wcześnie usuwamy ósemki, a u którego w przeciągu kolejnych dwóch-trzech lat trzeba usunąć szóstki ( na przykład kiedy uległy rozległemu złamaniu, a były leczone kanałowo wiele lat wcześniej). Taki pacjent zostaje bez dwóch zębów trzonowych i potrzebuje leczenie implanto-protetycznego.

Stąd też warto się na spokojnie zastanowić, czy rzeczywiście istnieją wskazania do usunięcia danego zęba. Przed podjęciem takiej decyzji warto skonsultować się zarówno z chirurgiem stomatologicznym jak i z ortodontą. O tym jakie są ogólne wskazania do usuwania ósemek napiszę dla Was oddzielny post 🙂

Źródła:

Zawawi KH, Melis M. The role of mandibular third molars on lower anterior teeth crowding and relapse after orthodontic treatment: a systematic review. ScientificWorldJournal. 2014;2014:615429. doi:10.1155/2014/615429

Cheng HC, Peng BY, Hsieh HY, Tam KW. Impact of third molars on mandibular relapse in post-orthodontic patients: A meta-analysis. J Dent Sci. 2018;13(1):1‐7. doi:10.1016/j.jds.2017.10.005

De Bruyn L, Vranckx M, Jacobs R, Politis C. A retrospective cohort study on reasons to retain third molars [published online ahead of print, 2019 Nov 5]. Int J Oral Maxillofac Surg. 2019;S0901-5027(19)31350-5. doi:10.1016/j.ijom.2019.10.003

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC