Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Wybielanie zębów a leczenie ortodontyczne

16 lipca 2020

Wielu z Was marzy nie tylko o równo ustawionych, ale też o białych zębach. Na wizytach często pytacie o to kiedy wybielić zęby: przed leczeniem, po leczeniu a może w trakcie leczenia ortodontycznego?

Kiedy zęby nie są równo ustawione w łuku, tylko na siebie nachodzą, ich kolor wydaje się ciemniejszy niż jest w rzeczywistości.  Po uszeregowaniu, zęby wyglądają zdecydowanie lepiej. Często po zdjęciu aparatu jest tak, że pacjenci, którzy planowali wybielanie jednak z niego rezygnują – tak podoba im się ich własny kolor zębów.

Pasta wybielająca podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Nie zalecam stosowania pasty wybielającej podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Większość takich past zawiera środki o działaniu ściernym. Po zdjęciu aparatu może występować różnica w kolorze i fakturze między szkliwem, które znajdowało się pod zamkiem i tym, które było odkryte. Podczas noszenia stałego aparatu lepiej jest używać pasty, której zadaniem będzie ochrona szkliwa przed odwapnieniem, czyli takiej, która zawiera dużo fluoru i nie ma właściwości ściernych (najlepiej o zawartości fluoru minimum 1450 ppm F-).

Czasami pacjenci zgłaszają chęć wybielenia zębów podczas noszenia aparatu. Zauważają, że ich zęby mają lekko brązowy kolor. Często się wtedy okazuje, że wystarczy zabieg piaskowania, podczas którego usuwane są przebarwienia powstałe po spożywaniu na przykład kawy i herbaty. Po takim zabiegu zęby od razu wydają się jaśniejsze 🙂

Wybielanie przed leczeniem ortodontycznym

Nie jest to najlepszy pomysł! Jednym ze skutków ubocznych wybielania może być nadwrażliwość zębiny, która objawia się reakcją bólową na zimno, smak kwaśny i słodki czy na dotyk podczas mycia zębów szczoteczką. Jak już nie raz wspominałam, podczas leczenia ortodontycznego trzeba myć zęby kilka razy dziennie, przez to, że do zamków przyczepia się bardzo dużo resztek pokarmowych. Lepiej nie skazywać się na cierpienie związane z nabytą nadwrażliwością przez cały czas leczenia ortodontycznego:)

Wybielanie po leczeniu ortodontycznym

Jak szybko po leczeniu ortodontycznym można przeprowadzić zabieg wybielania zębów?

Najlepiej poczekać przynajmniej 1 miesiąc, żeby zęby doszły do siebie po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Jaką metodę wybielania wybrać?

U moich pacjentów stosuję wybielanie nakładkowe. Po zakończonym leczeniu ortodontycznym odczekujemy miesiąc. Następnie pobieram wycisk na podstawie którego technik wykonuje nakładkę – czyli przeźroczystą szynę, do której pacjent samodzielnie nakłada żel wybielający. Plusem wykonania takiej nakładki po zakończonym leczeniu jest fakt, że przy dobrej retencji po leczeniu zęby pozostaną na swoim miejscu, a co za tym idzie – nakładka będzie służyła przez długi czas ( aby utrzymać efekt, wybielanie należy powtarzać co kilka lat).

Co z wypełnieniami?

Jeśli w Twoich zębach znajdują się widoczne wypełnienia (plomby), które zostały założone przed leczeniem ortodontycznym – zaczekaj z ich wymianą do wybielania. Dopiero po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu koloru szkliwa jest możliwe dobranie odpowiedniego koloru nowych wypełnień. Podczas wybielania szkliwo zębów się rozjaśnia, ale wypełnienia (plomby) nie zmieniają swojego koloru – czyli ich kolor będzie się różnił od koloru wybielonego szkliwa.

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC