Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Sprytne Zęby i Doktor Aparatka: O leczeniu mleczaków i co zrobić, kiedy zęba mlecznego nie da się uratować

25 czerwca 2020

Razem z doktor Anią, autorką bloga Sprytne Zęby, stworzyłyśmy wpis na temat leczenia mlecznych zębów i tego co może zrobić ortodonta, kiedy zęba nie da się uratować i trzeba go usunąć. Część Ani o leczeniu mleczaków znajdziecie tutaj: https://www.sprytnezeby.pl/2020/06/25/czy-leczenie-mleczaka-moze-sie-nie-udac/.

 

Co zrobić, kiedy wszystkie metody zachowawczego leczenia zębów zawiodą?

Niestety, nie można tak po prostu usunąć mlecznych zębów bocznych ( czyli czwórek lub piątek). Po ekstrakcji (usunięciu) bocznego zęba pozostaje luka – powinna ona zostać utrzymana, by w odpowiednim czasie w jej miejscu mógł wyrznąć się stały ząb. Kiedy dochodzi do przedwczesnego usunięcia mleczaka, przed czasem jego fizjologicznej wymiany, oraz gdy nie zabezpieczymy powstałej luki – w jej miejsce zaczną się przesuwać inne zęby. Największym problemem jest wędrówka stałych szóstek ku przodowi. Szóstka, która przesunie się do przodu, w przyszłości zabiera miejsce dla stałej piątki, lub nawet jeśli ta piątka się wyrznie – zabiera miejsce dla stałej trójki. Jeśli już dojdzie do przesunięcia szóstki, nie jesteśmy w stanie zmienić tego stanu ruchomym aparatem. Konieczne jest wtedy zastosowanie stałego aparatu, co u młodszych dzieci jest problemem ze względu na fakt, że nie są one w stanie samodzielnie utrzymać odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej.

W jaki sposób przeciwdziałać przesuwaniu szóstek ku przodowi po ekstrakcji bocznych zębów?

Należy udać się do ortodonty, który zaplanuje leczenie z wykorzystaniem utrzymywacza przestrzeni. Utrzymywacz przestrzeni może mieć formę ruchomego aparatu, który można zdjąć, lub stałego aparatu zacementowanego na stałe. Oba aparaty przestają być potrzebne w momencie, kiedy w miejscach brakujących zębów wyrzną się następcy. Wycisk do aparatu można pobrać najwcześniej po tygodniu od zabiegu ekstrakcji (usunięcia) zęba. Po pobraniu wycisk trafia do pracowni technika, który wykonuje aparat. Na kolejnej wizycie ortodonta oddaje ruchomy aparat lub cementuje stały utrzymywacz. Kontrole odbywają się co dwa miesiące.

Nie tylko czwórki i piątki

Jednym z częstszych problemów, z którym spotykam się w gabinecie, jest też stan po przedwczesnym usunięciu mlecznych trójek. Dlaczego jest to problem? Często w takiej sytuacji, siekacze (czyli jedynki i dwójki) przesuwają się w stronę powstałej luki. Dochodzi wtedy do przesunięcia linii środka między siekaczami w stosunku do linii środka twarzy: czyli powstaje zaburzenie symetrii. Poza aspektem wizualnym, w przyszłości z tego tytułu może być problem z wyrzynaniem się stałych trójek. Jeśli miejsce takiej trójki zostaje zajęte przez inny ząb – konieczne jest odtwarzanie miejsca w łuku za pomocą aparatu stałego. W sytuacji kiedy konieczne jest usunięcie jednej trójki mlecznej- warto jednoczasowo usunąć trójkę mleczną po przeciwnej stronie tego samego łuku – dla utrzymania symetrii.

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC