Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Ortodoncja a uzupełnienia protetyczne

16 września 2021

Zastanawiałam się ostatnio, o czym mogłabym dla Was napisać… Temat pojawił się sam, kiedy dostałam od Was kilka maili i prywatnych wiadomości o podobnej tematyce. Dotyczyły one możliwości leczenia ortodontycznego u dorosłych Pacjentów, najczęściej zamykania luk po wcześniejszej utracie zębów oraz uzupełniania braków zębowych za pomocą implantów czy mostów.

Jak to jest z zamykaniem szpar po utracie zębów? 

Niestety, zdarza się, że u Pacjentów dochodzi do utraty zęba z powodu urazu czy tak zaawansowanego procesu próchnicowego, że nie da się go już uratować. Najczęściej problem ten dotyczy dorosłych Pacjentów, choć zdarzają się też ekstrakcje z powyższych powodów nawet u 9-letnich dzieci. 

Czy jest możliwe zamknięcie luki po utracie zęba za pomocą aparatu ortodontycznego?

Wszystko zależy od tego, jak wygląda zgryz Pacjenta oraz kość wyrostka zębodołowego. Czasami istnieje możliwość zamknięcia szpary za pomocą aparatu ortodontycznego zastosowanego na jeden łuk zębowy. W większości przypadków konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w dwóch łukach, czy dodatkowe zastosowanie miniimplantów ortodontycznych lub aparatów montowanych na podniebieniu.

Pytaliście o to, czy nawet jeśli doszło do utraty jednego zęba istnieje konieczność naklejenia zamków na wszystkie zęby w danym łuku.

Jak najbardziej, konieczne jest naklejenie zamków na wszystkie zęby, lekarz musi się za coś złapać, żeby odpowiednio przyłożyć siłę i móc przesuwać zęby. Opcją pozwalającą na przesuwanie zębów bez naklejania metalowego aparatu jest leczenie przeźroczystymi nakładkami, na przykład Invisalign. W tym przypadku na niektóre zęby naklejane są kompozytowe zaczepy w kolorze zębów, praktycznie niewidoczne.

Czy w przypadku istniejących braków zębowych najpierw należy uzupełnić brakujące zęby za pomocą odbudowy protetycznej czy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Jak wyżej, wszystko zależy od warunków występujących u danego Pacjenta. Zwykle najpierw przeprowadzane jest leczenie ortodontyczne i dopiero po jego zakończeniu lekarz protetyk uzupełnia brakujące zęby (jeśli plan leczenia nie obejmuje zamknięcia luk aparatem ortodontycznym). Jeszcze przed leczeniem ortodontycznym lekarz protetyk daje wytyczne ortodoncie, co do tego, jakie ustawienie zębów umożliwi mu później odpowiednie uzupełnienie braków zębowych czy odbudowanie zębów (na przykład za pomocą licówek).

W przypadku bardzo zniszczonych zębów, które są potrzebne podczas leczenia ortodontycznego, jeszcze przed leczeniem lekarz dentysta wykonuje tymczasową koronę protetyczną, do której można przymocować zaczep ortodontyczny.

Może jest jakiś temat, który szczególnie Was interesuje, a do tej pory nie został poruszony na blogu ani na Instagramie? W takiej sytuacji proszę o komentarze pod postem 🙂

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC