Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Ortodoncja a uzupełnienia protetyczne

16 września 2021

Zastanawiałam się ostatnio, o czym mogłabym dla Was napisać… Temat pojawił się sam, kiedy dostałam od Was kilka maili i prywatnych wiadomości o podobnej tematyce. Dotyczyły one możliwości leczenia ortodontycznego u dorosłych Pacjentów, najczęściej zamykania luk po wcześniejszej utracie zębów oraz uzupełniania braków zębowych za pomocą implantów czy mostów.

Jak to jest z zamykaniem szpar po utracie zębów? 

Niestety, zdarza się, że u Pacjentów dochodzi do utraty zęba z powodu urazu czy tak zaawansowanego procesu próchnicowego, że nie da się go już uratować. Najczęściej problem ten dotyczy dorosłych Pacjentów, choć zdarzają się też ekstrakcje z powyższych powodów nawet u 9-letnich dzieci. 

Czy jest możliwe zamknięcie luki po utracie zęba za pomocą aparatu ortodontycznego?

Wszystko zależy od tego, jak wygląda zgryz Pacjenta oraz kość wyrostka zębodołowego. Czasami istnieje możliwość zamknięcia szpary za pomocą aparatu ortodontycznego zastosowanego na jeden łuk zębowy. W większości przypadków konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w dwóch łukach, czy dodatkowe zastosowanie miniimplantów ortodontycznych lub aparatów montowanych na podniebieniu.

Pytaliście o to, czy nawet jeśli doszło do utraty jednego zęba istnieje konieczność naklejenia zamków na wszystkie zęby w danym łuku.

Jak najbardziej, konieczne jest naklejenie zamków na wszystkie zęby, lekarz musi się za coś złapać, żeby odpowiednio przyłożyć siłę i móc przesuwać zęby. Opcją pozwalającą na przesuwanie zębów bez naklejania metalowego aparatu jest leczenie przeźroczystymi nakładkami, na przykład Invisalign. W tym przypadku na niektóre zęby naklejane są kompozytowe zaczepy w kolorze zębów, praktycznie niewidoczne.

Czy w przypadku istniejących braków zębowych najpierw należy uzupełnić brakujące zęby za pomocą odbudowy protetycznej czy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Jak wyżej, wszystko zależy od warunków występujących u danego Pacjenta. Zwykle najpierw przeprowadzane jest leczenie ortodontyczne i dopiero po jego zakończeniu lekarz protetyk uzupełnia brakujące zęby (jeśli plan leczenia nie obejmuje zamknięcia luk aparatem ortodontycznym). Jeszcze przed leczeniem ortodontycznym lekarz protetyk daje wytyczne ortodoncie, co do tego, jakie ustawienie zębów umożliwi mu później odpowiednie uzupełnienie braków zębowych czy odbudowanie zębów (na przykład za pomocą licówek).

W przypadku bardzo zniszczonych zębów, które są potrzebne podczas leczenia ortodontycznego, jeszcze przed leczeniem lekarz dentysta wykonuje tymczasową koronę protetyczną, do której można przymocować zaczep ortodontyczny.

Może jest jakiś temat, który szczególnie Was interesuje, a do tej pory nie został poruszony na blogu ani na Instagramie? W takiej sytuacji proszę o komentarze pod postem 🙂

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC