„Mój trzylatek sam myje zęby” – czyli do jakiego wieku rodzic powinien myć zęby dziecka?
Niejednokrotnie słyszałam, że „leczenie zębów mlecznych nie ma sensu bo i tak wypadną” albo, że „zęby mleczne wyrznęły się zepsute”.
O zęby mleczne trzeba dbać. Jeśli taki ząb zepsuje się i zostanie usunięty przedwcześnie – wyrzynanie stałych zębów zostanie automatycznie zaburzone. Utracona mleczna czwórka lub piątka jest przyczyną wędrówki szóstki do przodu. Taka szóstka zabiera miejsce stałej piątce lub czwórce! Uwierzcie mi, naprawdę jesteśmy w stanie określić, że nieprawidłowe ustawienie stałych zębów u danego pacjenta jest spowodowane zaniedbaniami higienicznymi we wczesnym dzieciństwie 🙁 A tego da się uniknąć!
Jak to zrobić?
Zasada numer 1: myjemy zęby od pierwszego zęba. Wiem, że małe dzieci tego nie cierpią i trzeba to robić na siłę…Trudno! Uwierzcie- lepiej na siłę myć zęby niż je leczyć. Pasta, której używamy, powinna zawierać 1000 ppm F-: takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. W kwestii szczoteczki, dla mnie ratunkiem okazała się mała szczoteczka soniczna dla dzieci (Brush Baby, Seysso). Końcówka takiej szczoteczki jest malutka, dzięki czemu dziecko nie ma odruchu wymiotnego, do tego jest świecąca: to bardzo pomaga! Dzięki światłu jesteśmy w stanie dokładnie ocenić, czy ząbki są domyte, czy też nie.
U większych dzieciaczków pamiętajcie o mlecznych piątkach! Wiem, że są daleko w buzi dziecka i ciężko do nich dotrzeć, ale mają też bruzdy, w których odkładają się resztki jedzenia, przez co są podatne na zepsucie. Nawet mały ubytek na bocznej powierzchni piątki powoduje utratę miejsca na stały ząb w przyszłości!
Kiedy dziecko potrafi już wypluwać ślinę, można przestawić się na pastę o zawartości 1450 ppm F-.
W wieku 6 lat wyrzynają się stałe szóstki. To duże trzonowe zęby, które posiadają głębokie bruzdy. Nie możemy liczyć na dzieci w kwestii ich domywania, niestety. Lakowanie, czyli zabezpieczenie bruzd, jest ważne, ale nie zwalnia z dokładnego doczyszczania tych zębów.
Do jakiego wieku rodzic powinien myć zęby dziecka?
Rodzic powinien myć zęby dziecka do 8ego roku życia. Bardzo Was proszę, żebyście się tego trzymali. Nawet jeśli Wasze dziecko chce się wykazać samodzielnością i myje zęby samo… Zawsze sprawdzajcie jak to robi, jaki jest efekt i na wszelki wypadek doczyśćcie zęby po nim. To się tyczy szczególnie czwórek i piątek mlecznych oraz szóstek stałych. Nie uwierzycie, jak dużo dzieci przychodzi w wieku 9-10 lat i jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję o usunięciu stałych szóstek… Są tak zniszczone przez próchnicę, że nie da się ich uratować 🙁
Pamiętajcie o nici dentystycznej!
Jeśli między zębami waszego dziecka nie ma szpar, powinniście używać nici dentystycznych. Szczoteczka nie jest w stanie dokładnie domyć zębów na powierzchniach stycznych. Nitkujcie zęby dziecka wieczorem, przed pójściem spać 🙂
Co zrobić jeśli dojdzie do zniszczenia przez próchnicę i przedwczesnej utraty mlecznej czwórki czy piątki?
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi ortodonta 🙂 Po dwóch tygodniach od ekstrakcji (usunięcia) zęba można pobrać wyciski do utrzymywacza przestrzeni. Utrzymywacz przestrzeni to rodzaj aparatu ortodontycznego, który nie pozwala szóstkom przesuwać się do przodu i utrzymuje miejsce dla stałych czwórek i piątek. Może być wyjmowany (ruchomy) lub zacementowany na stałe. W kwestii tego jaki rodzaj utrzymywacza wybrać – to zależy od przypadku.