Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

„Mój trzylatek sam myje zęby” – czyli do jakiego wieku rodzic powinien myć zęby dziecka?

29 kwietnia 2020

Niejednokrotnie słyszałam, że „leczenie zębów mlecznych nie ma sensu bo i tak wypadną” albo, że „zęby mleczne wyrznęły się zepsute”.

O zęby mleczne trzeba dbać. Jeśli taki ząb zepsuje się i zostanie usunięty przedwcześnie – wyrzynanie stałych zębów zostanie automatycznie zaburzone. Utracona mleczna czwórka lub piątka jest przyczyną wędrówki szóstki do przodu. Taka szóstka zabiera miejsce stałej piątce lub czwórce! Uwierzcie mi, naprawdę jesteśmy w stanie określić, że nieprawidłowe ustawienie stałych zębów u danego pacjenta jest spowodowane zaniedbaniami higienicznymi we wczesnym dzieciństwie 🙁 A tego da się uniknąć!

Jak to zrobić?

Zasada numer 1: myjemy zęby od pierwszego zęba. Wiem, że małe dzieci tego nie cierpią i trzeba to robić na siłę…Trudno! Uwierzcie- lepiej na siłę myć zęby niż je leczyć. Pasta, której używamy, powinna zawierać 1000 ppm F-: takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. W kwestii szczoteczki, dla mnie ratunkiem okazała się mała szczoteczka soniczna dla dzieci (Brush Baby, Seysso). Końcówka takiej szczoteczki jest malutka, dzięki czemu dziecko nie ma odruchu wymiotnego, do tego jest świecąca: to bardzo pomaga! Dzięki światłu jesteśmy w stanie dokładnie ocenić, czy ząbki są domyte, czy też nie.

U większych dzieciaczków pamiętajcie o mlecznych piątkach! Wiem, że są daleko w buzi dziecka i ciężko do nich dotrzeć, ale mają też bruzdy, w których odkładają się resztki jedzenia, przez co są podatne na zepsucie. Nawet mały ubytek na bocznej powierzchni piątki powoduje utratę miejsca na stały ząb w przyszłości!

Kiedy dziecko potrafi już wypluwać ślinę, można przestawić się na pastę o zawartości 1450 ppm F-.

W wieku 6 lat wyrzynają się stałe szóstki. To duże trzonowe zęby, które posiadają głębokie bruzdy. Nie możemy liczyć na dzieci w kwestii ich domywania, niestety. Lakowanie, czyli zabezpieczenie bruzd, jest ważne, ale nie zwalnia z dokładnego doczyszczania tych zębów.

Do jakiego wieku rodzic powinien myć zęby dziecka?

Rodzic powinien myć zęby dziecka do 8ego roku życia. Bardzo Was proszę, żebyście się tego trzymali. Nawet jeśli Wasze dziecko chce się wykazać samodzielnością i myje zęby samo… Zawsze sprawdzajcie jak to robi, jaki jest efekt i na wszelki wypadek doczyśćcie zęby po nim. To się tyczy szczególnie czwórek i piątek mlecznych oraz szóstek stałych. Nie uwierzycie, jak dużo dzieci przychodzi w wieku 9-10 lat i jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję o usunięciu stałych szóstek… Są tak zniszczone przez próchnicę, że nie da się ich uratować 🙁

Pamiętajcie o nici dentystycznej!

Jeśli między zębami waszego dziecka nie ma szpar, powinniście używać nici dentystycznych. Szczoteczka nie jest w stanie dokładnie domyć zębów na powierzchniach stycznych. Nitkujcie zęby dziecka wieczorem, przed pójściem spać 🙂

Co zrobić jeśli dojdzie do zniszczenia przez próchnicę i przedwczesnej utraty mlecznej czwórki czy piątki?

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi ortodonta 🙂 Po dwóch tygodniach od ekstrakcji (usunięcia) zęba można pobrać wyciski do utrzymywacza przestrzeni. Utrzymywacz przestrzeni to rodzaj aparatu ortodontycznego, który nie pozwala szóstkom przesuwać się do przodu i utrzymuje miejsce dla stałych czwórek i piątek. Może być wyjmowany (ruchomy) lub zacementowany na stałe. W kwestii tego jaki rodzaj utrzymywacza wybrać – to zależy od przypadku.

Dzięki dobrej higienie jesteśmy w stanie zapobiec wielu problemom w przyszłości 🙂

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC