Leczenie ortodontyczne bez kontroli ortodonty?
Ostatnio jestem bombardowana sponsorowanym postami, reklamami ( oraz nachalnymi ofertami współpracy) dotyczącymi nakładkowego leczenia ortodontycznego, które jest planowane i prowadzone bez uczestnictwa lekarza ortodonty.
Dlaczego tego typu leczenie nie może być dobrej jakości?
Aby przygotować plan leczenia, pacjenta należy zbadać w gabinecie. Leczenie ortodontyczne bierze pod uwagę nie tylko zmianę ustawienia zębów. U dużej grupy pacjentów występują skomplikowane problemy związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi, napięciem mięśniowym, problemami laryngologicznymi. Tych problemów nie da się odpowiednio zdiagnozować bez zbadania pacjenta i często zlecenia dodatkowych badań i konsultacji (które muszą potem zostać odpowiednio zinterpretowane przez ortodontę). Dopiero bo zbadaniu pacjenta, analizie skanów (czyli wirtualnych modeli – dawnych wycisków), zdjęć rentgenowskich, zdjęć fotograficznych i w porozumieniu z innymi specjalistami ortodonta jest w stanie podjąć decyzję, jak zaplanować leczenie ortodontyczne pacjenta, często we współpracy z innymi specjalistami. U dorosłych pacjentów często należy wziąć pod uwagę konieczność odbudowy startych zębów czy uzupełnienia braków zębowych przez lekarza protetyka po zakończeniu leczenia ortodontycznego.
Cały ten proces wymaga poświęcenia czasu, posiadania odpowiedniego doświadczenia i nie ma znaczenia, czy planowane leczenie ma dotyczyć leczenia klasycznymi aparatami stałymi czy przezroczystymi nakładkami.
Jak się zapewne domyślacie, zdalne przygotowanie planu leczenia dla pacjenta, przez algorytm i bez kontroli lekarza, może mieć bardzo złe skutki dla zdrowia pacjenta. Pierwszym problemem, jaki może się rozwinąć są problemy związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi, które mogą być dla pacjenta bardzo bolesne i uciążliwe. Co więcej, jak bez kontroli lekarza system może ocenić, czy u pacjenta w ogóle można bezpiecznie przeprowadzić leczenie ortodontyczne? Nie może 🙂 A pacjentów, u których występują problemy z przyzębiem, próchnicą czy zaburzeniami genetycznymi jest bardzo wielu i ich leczenie wymaga odpowiedniego podejścia.
Leczenie przezroczystymi nakładkami to wciąż takie samo leczenie ortodontyczne jak to z wykorzystaniem stałych metalowych aparatów – wymaga odpowiedniego zaplanowania (co niejednokrotnie jest skomplikowane) nadzoru i kontroli lekarza ortodonty.