Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Leczenie niewidocznymi nakładkami

17 stycznia 2022

Leczenie nakładkowe, prowadzone z wykorzystaniem przezroczystych, elastycznych nakładek staje się coraz bardziej popularne. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to opcja dla Ciebie – mam nadzieję, że ten tekst rozwieje przynajmniej część Twoich wątpliwości.

Największym plusem tego typu leczenia jest fakt, że nakładki można zdjąć, spokojnie zjeść i potem dokładnie umyć zęby. Nie ma problemu z jedzeniem przyklejającym się do zamków i drutów. Z tego względu nakładki dobrze sprawdzają się u osób, które nie są ostrożne podczas jedzenia oraz u osób, które mają problemy z idealnym dbaniem o higienę jamy ustnej. Na pewno łatwiej jest umyć zęby, kiedy nie ma na nich dodatkowych, metalowych elementów. Leczenie nakładkowe często wymaga naklejenia kompozytowych zaczepów na zęby, ale nie są one tak problematyczne jak zamki ortodontyczne. Dzieci i nastolatki w większości mają problemy z dyscypliną dotyczącą dbania o higienę jamy ustnej – z tego względu w tych grupach nakładki również mogą być bezpiecznym rozwiązaniem.

Nakładki są dobrą opcją dla pacjentów, u których występują różnego rodzaju problemy z przyzębiem. Po pierwsze z powodów, które wymieniłam powyżej (higiena), po drugie, ponieważ nakładka otacza ząb z każdej strony i nie pozwala na jego gwałtowne ruchy. Leczenie nakładkami jest z góry zaplanowane, dokładnie wiemy, o ile przesunie się ząb na każdym etapie leczenia. U pacjentów dorosłych ogranicza to niechciane ruchy zębów, które mogą powodować np. Odsłanianie się szyjek zębów.

Ze względu na inny sposób przykładania siły oraz planowania leczenia, nakładki pozwalają na krótszy czas leczenia niż w przypadku klasycznego aparatu ortodontycznego. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pacjentów dorosłych, którzy często przygotowywani są do prac protetycznych (implanty, mosty, zmiana kształtu zębów – zaplanowane przez dentystę/protetyka). Leczenie takiego protetycznego pacjenta może trwać kilka miesięcy – jest to szybkie leczenie, w porównaniu do 1-2 lat w aparacie metalowym.

Nakładki są też dobrym rozwiązaniem dla pacjentów dorosłych, którzy nie chcieliby mieć na zębach metalowych zaczepów ze względów estetycznych oraz ze względu na wygodę. U części pacjentów występuje nadwrażliwość sensoryczna, która uniemożliwia im przyzwyczajenie się do odstających od zębów zamków i drutów. Nakładki są gładkie, przez co nie drażnią warg i policzków.

W przypadku leczenia aparatem nakładkowym możliwe jest kontrolowanie leczenia podczas wizyt zdalnych. Zdalne leczenie aparatem stałym nie jest możliwe, ponieważ, aby elementy aparatu były aktywne, wymagana jest ich regularna wymiana przez lekarza ortodontę podczas wizyty w gabinecie.

Największym minusem leczenia nakładkowego jest… konieczność pamiętania o założeniu nakładki. Nakładka powinna znajdować się w jamie ustnej przez przynajmniej 22 godziny na dobę. Powinno się ją zatem użytkować cały czas, z przerwami na jedzenie i mycie zębów. Jeżeli nakładka nie jest noszona przez odpowiednią liczbę godzin, całe leczenie się wydłuża, ponieważ nie można w zaplanowanym czasie zmienić jej na kolejną.

Z nakładkami jest tak samo jak z każdym innym rodzajem leczenia ortodontycznego – musi zostać odpowiednio zaplanowane i dobrane do danego przypadku. Nie każdy pacjent jest dobrym kandydatem do tego rodzaju leczenia

( i dokładnie to samo można powiedzieć na temat metalowych aparatów czy ruchomych aparatów stosowanych u dzieci 🙂 )

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC