Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Ksylitol

26 kwietnia 2020

W naszym społeczeństwie rośnie świadomość dotycząca zdrowego odżywiania. Zapewne wielu z Was ma świadomość jak cukier wpływa na szkliwo naszych zębów (i nie tylko na szkliwo). Rynek oferuje sporo zamienników cukru. Jednym z najpopularniejszych jest ksylitol.

Czym jest ksylitol?

Ksylitol jest alkoholem cukrowym. Smakiem i wyglądem przypomina biały cukier. Kiedyś był pozyskiwany z kory brzozy, obecnie na skalę przemysłową jest wytwarzany z kukurydzy. Ksylitol jest wykorzystywany do produkcji bezcukrowych słodyczy czy też produktów higienicznych (pasta do zębów, chusteczki nawilżane do przecierania wałów dziąsłowych u niemowląt). Jest popularnym składnikiem produktów spożywczych przeznaczonych dla diabetyków (jest metabolizowany z niewielkim udziałem insuliny).

Ksylitol jest często używany przez osoby będące na dietach redukujących masę ciała, ze względu na swoją niską kaloryczność, o 40% mniejszą niż biały cukier (sacharoza). Co więcej, charakteryzuje go niski indeks glikemiczny (IG:8, podczas gdy indeks glikemiczny sacharozy to IG:100).

Jak działa na szkliwo?

Badania potwierdzają pozytywny wpływ ksylitolu na szkliwo naszych zębów. Ksylitol ma działanie antybakteryjne oraz wpływa na remineralizację, czyli naprawę uszkodzonego szkliwa. Dodatkowo ksylitol wpływa na zwiększone wydzielanie śliny, co jest bardzo korzystne dla naszych zębów. Duża ilość śliny wpływa na hamowanie rozwoju bakterii niszczących zęby. Plusem ksylitolu jest również fakt, że w przeciwieństwie do cukru, nie przyczynia się do pojawienia się zapaleń grzybiczych w naszym układzie pokarmowym. Ksylitol pomaga w leczeniu zakażenia jamy ustnej drożdżakami z rodzaju Candida.

Jak wpływa na układ pokarmowy?

Dzienna zalecana dawka ksylitolu to 15 g, czyli 3 łyżeczki do herbaty. Nie powinno się jej przekraczać – ksylitol spożywany w nadmiernej ilości może mieć działanie przeczyszczające.

Uważajcie, by nie częstować słodyczami zawierającymi ksylitol swoich psów! U psów może on powodować rozległe uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć 🙁

Czy stosować ksylitol?

Chyba najlepiej w ogóle zrezygnować ze słodzenia i odzwyczaić się od słodkiego smaku. Jeśli jednak nie jesteście w stanie tego zrobić, warto zamienić biały cukier na przykład na ksylitol (i stosować go z umiarem).

 

 

 

 

Źródła:

Int J Dent. 2016;2016:5967907. Epub 2016 Oct 20. Gastrointestinal Disturbances Associated with the Consumption of Sugar Alcohols with Special Consideration of Xylitol: Scientific Review and Instructions for Dentists and Other Health-Care Professionals. Mäkinen KK1.

Caries Res. 2004 May-Jun;38(3):286-93. Sugar alcohols: what is the evidence for caries-preventive and caries-therapeutic effects? Van Loveren C1.

Effect of xylitol chewing gum enriched with propolis on dentin remineralization in vitro. Gargouri W1, Kammoun R2, Elleuche M3, Tlili M2, Kechaou N4, Ghoul-Mazgar S2.

J Dent. 2013 Aug;41(8):747-51. doi: 10.1016/j.jdent.2013.06.006. Epub 2013 Jun 19.

In situ effect of chewing gum containing CPP-ACP on the mineral precipitation of eroded bovine enamel-a surface hardness analysis. Prestes L1, Souza BMComar LPSalomão PARios DMagalhães AC.

Microb Pathog. 2018 Oct;123:177-182. doi: 10.1016/j.micpath.2018.06.038. Epub 2018 Jun 26.

Coupling xylitol with remineralizing agents improves tooth protection against demineralization but reduces antibiofilm effect. Gargouri W1, Zmantar T2, Kammoun R3, Kechaou N4, Ghoul-Mazgar S3.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksylitol

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC