Jak wygląda konsultacja ortodontyczna?
Pierwsza wizyta u ortodonty często jest przyczyną niepotrzebnego stresu, szczególnie dotyczy to dzieci. Jak wygląda taka konsultacja?
Kiedy w moim gabinecie pojawia się nowy Pacjent, najpierw zawsze pytam o problem, z którym się zgłasza. Często pacjenci przychodzą do ortodonty, ponieważ:
- Nie są zadowoleni z ustawienia swoich zębów
- Zostali skierowani przez dentystę, który zauważył nieprawidłowe ustawienie zębów, które prowadzi do ich przeciążania
- Zęby trzeba inaczej ustawić przed wykonaniem uzupełnień protetycznych
- Rodzice młodszych pacjentów chcą sprawdzić czy leczenie ortodontyczne w ogóle będzie potrzebne.
- Potem pada pytanie o wiek pacjenta. Jest ono szczególnie istotne w przypadku dzieci, u których na różnych etapach rozwoju można zastosować różnego rodzaju leczenie ( albo można się z nim wstrzymać).
Kolejny punkt konsultacji to badanie Pacjenta. Oceniam ustawienie zębów i jego rysy twarzy.
Jeżeli posiadasz wcześniej wykonane zdjęcie pantomograficzne lub cefalometryczne – zabierz je ze sobą. Pozwalają one dokładnie ustalić plan leczenia, szczególnie, jeśli trzeba podjąć decyzję dotyczącą ekstrakcji ( usunięcia) zębów.
Podczas konsultacji ustalany jest wstępny plan leczenia.
Teraz jest czas na prezentację rodzajów aparatów, zadawanie pytań, omówienie plusów i minusów leczenia ortodontycznego 🙂
Jeśli w tym momencie Pacjent decyduje się podjąć leczenie ( i mamy jeszcze czas) – na tej samej wizycie pobierane są wyciski ( na specjalne plastikowe łyżki nakładana jest elastyczna masa, która po dociśnięciu do zębów zastyga) i wykonywane są zdjęcia aparatem fotograficznym. Następnie ustalamy termin naklejenia aparatu lub odbioru ruchomego aparatu ortodontycznego.