Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Jak się zabezpieczyć? Kilka słów o środkach ochrony osobistej podczas pandemii COVID-19

14 kwietnia 2020

W związku z tym, że od czwartku 16.04.2020 obowiązywał będzie nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, pomyślałam, że przygotuję tekst na temat środków ochrony osobistej podczas pandemii.

W jaki sposób możemy chronić siebie i innych?

1. Zasłaniając usta i nos podczas kichania i kasłania.

Kiedy kaszlesz lub kichasz zawsze zasłaniaj usta i nos chusteczką higieniczną lub łokciem. Zużyte chusteczki wyrzucaj do kosza, wirus może się na nich utrzymywać przez 3 godziny. Od razu myj ręce, przez minimum 20 sekund. Jeśli nie jest to możliwe: użyj sprayu lub żelu dezynfekującego z co najmniej 60% zawartością alkoholu. Żel dezynfekujący należy bardzo dokładnie rozsmarować na dłoniach i palcach, robiąc to tak długo aż będą suche (co zwykle trwa około 20 sekund).

2. Myjąc ręce.

Ręce powinniśmy myć:

 • po dotknięciu rzeczy, która mogła być używana przez innych w miejscu publicznym – np stół czy wózek na zakupy
 • po dotknięciu klamki w miejscu publicznym – wirus może się utrzymywać na klamkach nawet przez 7 dni!!!
 • po tankowaniu pojazdu
 • po korzystaniu z terminali lub ekranów dotykowych, które mogły być dotykane przez innych ludzi w miejscu publicznym
 • po kichnięciu, kaszlnięciu w chusteczkę higieniczną
 • przed jedzeniem

Przed dotknięciem nosa, oczu i ust po wcześniejszym pobycie w miejscu publicznym należy bezwzględnie umyć ręce!!! Jeśli nie mamy dostępu do wody i mydła: używamy żelu/sprayu dezynfekującego ( pamiętajcie: minimum 60% alkoholu).

UWAGA

 • środki dezynfekujące nie są w stanie wyeliminować każdego rodzaju zarazków
 • środki dezynfekujące mogą mieć ograniczoną skuteczność, jeśli ręce są bardzo zabrudzone lub tłuste.

3. Unikając kontaktu z innymi ludźmi, unikając skupisk.

Powinniśmy unikać kontaktu z ludźmi, którzy wykazują objawy przeziębienia. Należy zawsze starać się utrzymywać dystans 2 m od innych – pamiętajmy, że można nie mieć objawów, a pomimo tego być nosicielem wirusa!

4. Związując włosy.

Wirus może osadzać się na włosach. Wiążąc je minimalizujesz ryzyko przenoszenia wirusa.

Rękawiczki

Kiedy wybierasz się na przykład do sklepu czy banku możesz ubrać jednorazowe rękawiczki.
Pamiętaj:

 • Nie dotykaj nimi twarzy.
 • Nie dotykaj nimi telefonu komórkowego.
 • Najlepiej od razu po wyjściu ze sklepu/banku zdejmij rękawiczki, wyrzuć do kosza, a ręce umyj mydłem i wodą przez 20 sekund. Jeśli nie masz dostępu do wody i mydła- zastosuj spray lub żel dezynfekujący.

Dlaczego noszenie masek jest takie ważne?

Niestety, można nieświadomie przenosić COVID-19 na innych. Infekcja może przebiegać bezobjawowo. Dlatego zakładając maseczkę chronisz też innych. Chirurgiczne, z filtrem, materiałowe… Jakie powinno się nosić?

Ze względu na małą dostępność chirurgicznych maseczek ochronnych oraz masek z filtrami ffp2/ffp3 powinno się zarezerwować je dla personelu medycznego. Jeśli jednak ktoś z Was jest w posiadaniu maseczek chirurgicznych lub z tych z filtrem, pamiętajcie:

Takie maseczki możecie wysterylizować w domu, nie musicie ich wyrzucać! Wystarczy nagrzać piekarnik do 70-80C i umieścić w nim maseczkę na 30 minut – dochodzi wtedy do dezaktywacji wirusów bez znacznego pogorszenia działania maski. Maski z zaworami też można sterylizować – pamiętajcie jednak o tym, by wyjmując je z piekarnika nie zniekształcić rozgrzanego zaworka. Maskę należy delikatnie wyjąć i odłożyć w celu ochłodzenia.

Maseczkę chirurgiczną należy prawidłowo założyć:

 1. Powinna zakrywać usta i nos.
 2. Należy dobrze docisnąć drucik – tylko kiedy dobrze przylega jej noszenie ma sens.

Pamiętajcie, aby nie dotykać dłońmi noszonej maseczki. Według badań, wirus może być obecny na zewnętrznej powierzchni maseczki nawet przez 72 godziny!

UWAGA

Maseczek NIE zakładamy dzieciom do 2 roku życia oraz osobom, które:

 • Mają trudności z oddychaniem
 • Nie będą w stanie samodzielnie zdjąć maski
 • Osobom nieprzytomnym.

Pamiętajcie: nawet nosząc maseczki, powinniśmy utrzymywać dystans, tzw social distancing, który wynosi 2m.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zaleca noszenie maseczek z materiału. Takie maseczki można uszyć samemu w domu 🙂 Takie maseczki można prać w pralce w wysokiej temperaturze. Podczas zdejmowania maseczki należy uważać, by niechcący nie dotknąć nosa lub ust. Po zdjęciu maseczki należy od razu dokładnie umyć ręce.

Jeśli chcesz samodzielnie uszyć maseczkę kliknij tutaj.

Źródła:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/prevention.html?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fcoronavirus%2F2019-ncov%2Fprepare%2Fprevention.html

https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html

 

 

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

  Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC