Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Higiena a aparat

22 lutego 2020

Jako ortodonta zwracam szczególną uwagę na higienę jamy ustnej u pacjentów, którzy chcieliby przejść leczenie ortodontyczne. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

 

Dlaczego jest to dla mnie takie ważne?

Kiedy na zębach naklejone są zamki ortodontyczne, zwiększa się liczba miejsc, w których mogą pozostać resztki jedzenia, a co za tym idzie – zwiększa się ryzyko pojawienia się na zębach zmian próchnicowych. Tutaj muszę podkreślić pewną rzecz – pod zamkami ortodontycznymi nie rozwinie się próchnica, ale w przypadku słabej higieny, dookoła zamka mogą się pojawić brzydko wyglądające białe plamy lub nawet bardziej zaawansowane uszkodzenia szkliwa. Stąd tak ważne jest, by nauczyć się dbać o zęby i dziąsła jeszcze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego.

Czasami słyszę pewien mit na temat tego, że nie trzeba dbać o zęby mleczne, przecież i tak wypadną… Nic bardziej mylnego! Przedwczesna utrata zębów mlecznych jest dużym problemem ortodontycznym. Mleczaki trzymają miejsce dla stałych zębów i ich wypadanie jest odpowiednio zaprogramowane. Jeśli dziecko traci zęby przed czasem, w którym powinno to nastąpić, często dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń wyrzynania zębów stałych: wyrzynają się poza łukiem lub zatrzymują w kości, co wymaga naklejenia aparatu stałego lub w skrajnych przypadkach odsłonięcia zęba przez chirurga stomatologicznego.

 

Jak dbać o zęby dziecka od najmłodszych lat?

Aby przyzwyczaić maluszka do zabiegów higienicznych w jego buzi, warto rozpocząć zabiegi higienizacyjne w jamie ustnej dziecka od pierwszych tygodni życia dziecka. Można to robić za pomocą nawiniętego na palec sterylnego gazika, zwilżonego przegotowaną wodą. Gazikiem wycieramy wyrostki zębodołowe, błonę śluzową policzków i podniebienia. Na rynku dostępne są też specjalne nawilżane chusteczki do mycia jamy ustnej dla niemowląt.

Po pojawieniu się pierwszego zęba należy używać szczoteczki do mycia zębów z malutką ilością pasty z fluorem (zawartość 1000 ppm F) – włosie szczoteczki powinno być lekko zwilżone pastą. Później warto kupić szczoteczkę soniczną z podświetlaną końcówką, która pomaga dokładnie domyć ząb z każdej strony i uwidacznia niedomyte miejsca.

Nie powinno się podawać dzieciom podczas snu słodkich napojów – mleka, soków, słodzonej herbaty. Podczas snu wydziela się mało śliny, zęby nie są obmywane, zatem kwasy ze słodkich napojów bez problemu rozpuszczają delikatne szkliwo mlecznych zębów, często prowadząc do dramatycznej próchnicy nawet u 1,5 rocznych dzieci.

Należy pamiętać o dokładnym myciu zębów po kolacji, przed nocnym odpoczynkiem. Nawet jeśli dziecko samo myje zęby, do 8 roku życia obowiązkiem rodzica jest kontrolowanie efektów mycia zębów i ich ponowne mycie, jeśli na zębach zalegają resztki jedzenia.

Produkty, które są szczególnie niebezpieczne dla zębów to słodycze, szczególnie kwaśne i ciągnące żelki, krówki, gumy rozpuszczalne, słodkie jogurty z dużą zawartością cukru, białe pieczywo czy drożdżówki. Pokarmy te przyklejają się do powierzchni zębów i jeśli zęby nie zostaną oczyszczone w niedługim czasie po posiłku – rozpoczynają rozpuszczanie szkliwa.

Kolejnym ważnym aspektem dbania o zęby dziecka są częste wizyty u dentysty. Przeglądy jamy ustnej u dziecka powinny się zacząć około 2 roku życia dziecka i odbywać się co 4 miesiące. Próchnica u dzieci postępuje bardzo szybko – z maleńkiej nieleczonej plamki w przeciągu kilku tygodni może powstać ogromny ubytek próchnicowy, obejmujący całą powierzchnię żucia zęba. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne – by nie przegapić etapu, na którym można bezboleśnie wyleczyć ząb.

Muszę tutaj nadmienić, że nawet jeśli dziecko jest pacjentem ortodontycznym i pojawia się w gabinecie co dwa miesiące, nie zwalnia to z odwiedzania gabinetu stomatologa dziecięcego co 4 miesiące. Stomatolog dziecięcy zajmuje się badaniem zębów pacjenta i ich leczeniem, ortodonta – leczeniem wady zgryzu.

Dzieci, które noszą ruchome aparaty, też powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Aparat taki pozostaje w jamie ustnej przez 12-24 godziny, co sprzyja rozwijaniu się zmian próchnicowych, jeśli zęby nie są domywane.

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC