Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Czy zdalne prowadzenie leczenia ortodontycznego jest możliwe?

10 stycznia 2022

Dostaję od Was dużo maili z zapytaniem, czy byłabym w stanie prowadzić Wasze leczenie ortodontyczne w sytuacji, gdy mieszkacie w innym mieście lub w innym kraju.

To zależy od wady zgryzu i zaangażowania pacjenta. Podczas noszenia klasycznego stałego aparatu ortodontycznego, wizyty odbywają się zwykle co 4-8 tygodni. Każde pominięcie wizyty wydłuża czas leczenia. W sytuacji, kiedy dochodzi do awarii, czyli odklejenia zamka czy złamania drutu – konieczna jest dodatkowa wizyta, której umówienie może być problemem dla kogoś, kto mieszka daleko. Jedną z opcji jest leczenie za pomocą stałego aparatu samoligaturującego, który działa inaczej niż klasyczny metalowy aparat i wizyty kontrolne przy jego stosowaniu odbywają się rzadziej. Niestety nawet ta opcja nie wyklucza popularnych awarii.

Najlepszym rozwiązaniem jest leczenie za pomocą przezroczystych nakładek. Ze względu na to, że z góry wiemy, ile to leczenie będzie trwało (przy założeniu, że pacjent nosi nakładki), dużo łatwiej jest prowadzić tego typu leczenie na odległość. Tym bardziej, że z pomocą przychodzi nam Dental Monitoring, o którym pisałam w jednym z poprzednich postów. Korzystając z tego systemu, możemy się spotkać na kontroli w gabinecie co 4-6 miesięcy, ponieważ pozostałe wizyty odbywają się zdalnie, z wykorzystaniem aplikacji Dental Monitoring. Pacjent wykonuje co tydzień skany, za pomocą skanboxu, które następnie przesyłane są do mnie. Na ich podstawie jestem w stanie ocenić, czy nakładka może zostać wymieniona na nową, czy też konieczne jest przedłużenie czasu noszenia bieżącej nakładki. Dental Monitoring pomaga też wychwycić czy elementy aparatu uległy zniszczeniu oraz czy higiena jamy ustnej jest na odpowiednim poziomie.

Jak w praktyce wygląda rozpoczęcie takiego leczenia? 

Pierwsza wizyta, czyli konsultacja, odbywa się w gabinecie. Podczas jej trwania wykonywana jest dokumentacja, czyli zebranie materiałów potrzebnych do zaplanowania leczenia. Przedstawienie planu leczenia może się odbyć podczas wizyty zdalnej. 

Kolejna wizyta również odbywa się w gabinecie – w jej trakcie na zęby naklejane są specjalne kompozytowe zaczepy, które potrzebne są podczas leczenia aparatami nakładkowymi. Pacjent, po instruktażu, otrzymuje nakładki oraz skan box Dental Monitoring.

Następnie Pacjent kontrolowany jest w aplikacji, a spotkanie na żywo możemy umówić po 4-6 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. 

Czasami dostaję pytania dotyczące zdalnego leczenia dzieci za pomocą aparatów ruchomych. Tutaj sytuacja wygląda różnie – są dzieciaki, które nigdy nie uszkadzają aparatów, a mam też małych pacjentów, którzy są w stanie zniszczyć aparat lub jego część co 2-3 miesiące. Jak najbardziej dzieci również można kontrolować za pomocą systemu Dental Monitoring, jednak nie przeskoczymy tego, że w sytuacji uszkodzenia aparatu konieczna jest wizyta na żywo w gabinecie.

Dzieci można też leczyć aparatami nakładkowymi, co tak samo jak w przypadku dorosłych, zmniejsza liczbę awarii, które mogą zostać od razu wyłapane podczas cotygodniowego skanowania.

Jeśli macie jakieś pytania, zachęcam Was do zadawania ich w komentarzach 🙂

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC