Czy będąc w ciąży można poddać się leczeniu ortodontycznemu?
Czy będąc w ciąży można poddać się leczeniu ortodontycznemu?
Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego bez uprzedniego jego zaplanowania zwykle w takiej sytuacji nie jest możliwe. Aby dobrze zaplanować leczenie, poza:
- Badaniem Pacjenta
- Pobraniem skanów
- Wykonaniem fotografii
- Zleceniem badań dodatkowych u innych specjalistów
Konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich: czego należy unikać, kiedy Pacjentka jest w ciąży.
Zdarza się, że plan leczenia ortodontycznego obejmuje ekstrakcje, czyli usuwanie zębów. Zwykle przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji również wymaga wykonania badania rentgenowskiego, dla dobrego zaplanowania i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji przez dentystę/chirurga stomatologicznego.
Część kobiet, będąc w ciąży, doświadcza nieprzyjemności związanych z towarzyszącymi mdłościami. Te dolegliwości utrudniają funkcjonowanie np. w aparatach nakładkowych czy sprawiają, że ciężko jest umyć zęby. Słaba higiena podczas leczenia z wykorzystaniem zarówno aparatów stałych jak i aparatów nakładkowych = duża liczba ubytków w zębach.
Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie leczenia ortodontycznego,a jesteś w ciąży: wstrzymaj się z wizytą konsultacyjną do rozwiązania.
Jeśli jesteś w ciąży i jednocześnie już jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego: doskonale! Twoje zęby będą się przesuwały bardzo szybko, co związane jest z wyrzutem hormonów przez organizm podczas ciąży.
#ortodonta #ortodoncja #leczenieortodontyczne #praca #ciąża #ortodoncjawciąży #aparatnazęby #aparatynakładkowe #aparatynakladkowy #alignery #aparatortodontyczny #rentgen #karolinarokita #drrokita #karolinarokitaortodonta #zdrowezęby #orthodontist #orthodontics #ortho #lovemyjob #kochammojaprace #dentysta #stomatolog