Komentarze: 0
Co wpływa na wydłużanie się czasu leczenie ortodontycznego?
20 lutego 2020
Leczenie ortodontyczne zwykle trwa około dwóch lat. Czasami może się ono znacząco wydłużyć. Oto kilka przyczyn:
-
- Pacjent nie zgłasza się na kontrolne wizyty. Przy noszeniu stałego aparatu ortodontycznego wizyty odbywają się co 6-8 tygodni, a pod koniec leczenia nawet co 4 tygodnie. Jeżeli pacjent pojawia się na wizytach co pół roku – pomija przynajmniej 2-3 wizyty. Co za tym idzie aparat jest za rzadko aktywowany i zęby przesuwają się bardzo wolno. Przy tak dużych przerwach między wizytami jest ryzyko, że pacjent nie zauważy utraty fragmentu aparatu. Jest to problem, zęby mogą zacząć się niekontrolowanie przesuwać – mogą się bardziej pokrzywić i wtedy leczenie robi się bardziej skomplikowane.
- Brak dbałości o aparat. Po naklejeniu aparatu ortodontycznego powinniśmy zmienić część nawyków. Gryzienie bardzo twardych i klejących pokarmów może skutkować często odklejającymi się zamkami ortodontycznymi. Za każdym razem, kiedy doklejam odczepiony zamek muszę założyć delikatniejszy drut niż wymaga tego etap leczenia. Skutkuje to wydłużeniem się czasu leczenia.
- Próchnica. Najważniejszym zadaniem pacjenta, który użytkuje stały aparat ortodontyczny jest dbałość o higienę jamy ustnej. Zamki naklejone na zęby są miejscem, gdzie może odkładać się dużo resztek pokarmowych. Na niedoczyszczonych zębach najpierw pojawiają się białe, matowe plamy – odwapnienia. Jeśli higiena nie ulega poprawie, na miejscu białych plam pojawia się próchnica. Dodatkowym problemem w takiej sytuacji jest zapalenie dziąseł. Dziąsła stają się czerwone i obrzęknięte, krwawią, mogę boleć. Zawsze to podkreślam: pod naklejonym zamkiem nic się nie zepsuje, ale dookoła… W skrajnych przypadkach (na szczęście widziałam ich tylko kilka), jedyne zdrowe szkliwo jakie zostaje, to ten fragment, który był ukryty pod zamkami.
- Brak aktywnego uczestnictwa w leczeniu. Co to znaczy? Czasami proszę pacjentów o noszenie specjalnych elementów dodatkowych rozpinanych na noc/dzień na aparacie ortodontycznym, między górnym a dolnym łukiem. Jeżeli na danym etapie leczenia ich działanie jest potrzebne, a pacjent ich nie nosi – leczenie nie idzie do przodu. Przebieg leczenia ortodontycznego nie zależy tylko ode mnie, bardzo ważne jest zaangażowanie pacjenta w cały proces.
- Pacjent nie zgłasza się na wizyty kontrolne u swojego dentysty. Po założeniu aparatu ortodontycznego wizyty odbywają się mniej więcej co dwa miesiące. Czasami pacjenci zapominają, że poza tymi kontrolami, powinni co pół roku wybrać się na przegląd do swojego stomatologa. Dlaczego? Jako ortodonta skupiam się na ustawieniu zębów. Oczywiście, kiedy zauważam zmiany próchnicowe, od razu zgłaszam ten fakt pacjentowi. Niestety, często podczas krótkiej wizyty nie zauważamy ubytków, które pojawiają się na powierzchniach stycznych – czyli między zębami. Na przeglądzie stomatolog dokładnie bada każdą powierzchnię styczną i jest w stanie wykryć ubytek nawet na bardzo wczesnym etapie.