Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego stałym aparatem ortodontycznym: Cz. 2. Co warto kupić przed rozpoczęciem leczenia stałym aparatem ortodontycznym?

10 lipca 2020

Specjalnie dla Was przygotowałam krótki wpis na temat tego co warto mieć pod ręką kiedy rozpoczynacie leczenie ortodontyczne 🙂 To taka podstawowa lista zakupów – rzeczy, które przydają się podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego.

1. Wosk ortodontyczny.

Bardzo przydatny, szczególnie na początku leczenia! Zamki ortodontyczne są szorstkie i musi minąć kilka dni, żeby się do nich przyzwyczaić. Mięśnie warg i policzków ściśle przylegają do naszych zębów i potrzebują czasu, żeby się od nich odsunąć i zrobić miejsce dla naklejonych zamków. Wosk naklejony na zamek sprawia, że staje się on bardziej obły i nie zaczepia o błonę śluzową wargi i policzka. Zwykle pacjenci potrzebują wosku tylko przez kilka początkowych dni. Mam też pacjentów, którzy stale wykorzystują wosk – są to w szczególności osoby, które w swojej pracy dużo mówią i szeroko się uśmiechają – aktorzy, tancerze.

Jak użyć wosku?

Należy oderwać mały kawałek, rozgrzać go w palcach, aby stał się plastyczny i przykleić do zamka ortodontycznego. Przed jedzeniem powinno się go usunąć, jednak jeśli zjesz wosk nic się nie stanie – jest to wosk pszczeli.

 

2. Edukacyjna pasta do zębów.

O edukacyjnej paście do zębów pisałam już w poprzednim artykule. Wybarwia ona płytkę nazębną ( czyli resztki) znajdującą się na zębach i dzięki temu widać, w którym miejscu trzeba dokładniej myć zęby.

Dlaczego pasta a nie płyn albo tabletki barwiące?

Moi pacjenci, którzy są użytkownikami powyższych produktów narzekają na fakt, że płyny i tabletki wybarwiają całe zęby, a nie tylko płytkę. Przez to nie widać, w którym miejscu rzeczywiście nie udało się domyć zębów.

3. Pasta do zębów z wysoką zawartością fluoru.

Taka pasta może się okazać przydatna dla osób, które nie są w stanie się powstrzymać od okazjonalnego spożywania słodyczy podczas noszenia aparatu ortodontycznego lub dla osób, u których występuje nadwrażliwość. Taką pastę warto stosować na noc. W nocy w jamie ustnej wydziela się mniej śliny, co sprzyja rozwijaniu się próchnicy, jeśli w ślinie znajduje się mała ilość fluoru. Generalnie, nie tylko podczas użytkowania stałego aparatu warto myć zęby pastą z zawartością fluoru, nie mniej niż 1450 ppm F-.

4. Szczoteczki międzyzębowe.

Szczoteczki międzyzębowe bardzo przydają się podczas mycia zębów przez cały okres noszenia aparatu ortodontycznego. W zależności od ich rozmiaru, mogą być wykorzystywane do czyszczenia zakamarków przylegających do zamków ortodontycznych lub przestrzeni międzyzębowych. Taką szczoteczkę warto zawsze mieć ze sobą, przydaje się, kiedy w pracy/szkole chcemy szybko coś zjeść i bez problemu usunąć resztki jedzenia z przestrzeni między zamkami a drutem ortodontycznym.

5. Szczoteczka do zębów.

Wiem, wiem… to oczywiste. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaką szczoteczkę wybrać. Ponieważ zależy nam na domywaniu przestrzeni między dziąsłem a zamkiem, włosie szczoteczki nie może być twarde, by nie przyczyniało się do powstawania ubytków klinowych (przy dziąśle) i pojawiania się nadwrażliwości.

Moja ulubiona szczoteczka, to ręczna Curaprox Ultra Soft. Marcelina, która nosi aparat bardzo lubi korzystać z Curaprox Ortho. Część z moich pacjentów korzysta z małej, kieszonkowej szczoteczki sonicznej na baterie. Taka szczoteczka jest dobrym pomysłem – w ciągu dnia jest mało czasu na mycie zębów, a drgania szczoteczki ułatwiają dokładne umycie zębów na przykład po obiedzie w pracy czy w szkole.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Ciężko powiedzieć. Tak naprawdę szczoteczka nie ma znaczenia. Można tak samo dokładnie umyć zęby manualną szczoteczką, soniczną i elektryczną. Wszystko zależy od zdolności manualnych pacjenta. Wybór należy tylko i wyłącznie do Was 🙂

O nici dentystycznej i irygatorze napiszę oddzielny post 🙂

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC