Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego stałym aparatem ortodontycznym: Cz. 2. Co warto kupić przed rozpoczęciem leczenia stałym aparatem ortodontycznym?
Specjalnie dla Was przygotowałam krótki wpis na temat tego co warto mieć pod ręką kiedy rozpoczynacie leczenie ortodontyczne 🙂 To taka podstawowa lista zakupów – rzeczy, które przydają się podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego.
1. Wosk ortodontyczny.
Bardzo przydatny, szczególnie na początku leczenia! Zamki ortodontyczne są szorstkie i musi minąć kilka dni, żeby się do nich przyzwyczaić. Mięśnie warg i policzków ściśle przylegają do naszych zębów i potrzebują czasu, żeby się od nich odsunąć i zrobić miejsce dla naklejonych zamków. Wosk naklejony na zamek sprawia, że staje się on bardziej obły i nie zaczepia o błonę śluzową wargi i policzka. Zwykle pacjenci potrzebują wosku tylko przez kilka początkowych dni. Mam też pacjentów, którzy stale wykorzystują wosk – są to w szczególności osoby, które w swojej pracy dużo mówią i szeroko się uśmiechają – aktorzy, tancerze.
Jak użyć wosku?
Należy oderwać mały kawałek, rozgrzać go w palcach, aby stał się plastyczny i przykleić do zamka ortodontycznego. Przed jedzeniem powinno się go usunąć, jednak jeśli zjesz wosk nic się nie stanie – jest to wosk pszczeli.
2. Edukacyjna pasta do zębów.
O edukacyjnej paście do zębów pisałam już w poprzednim artykule. Wybarwia ona płytkę nazębną ( czyli resztki) znajdującą się na zębach i dzięki temu widać, w którym miejscu trzeba dokładniej myć zęby.
Dlaczego pasta a nie płyn albo tabletki barwiące?
Moi pacjenci, którzy są użytkownikami powyższych produktów narzekają na fakt, że płyny i tabletki wybarwiają całe zęby, a nie tylko płytkę. Przez to nie widać, w którym miejscu rzeczywiście nie udało się domyć zębów.
3. Pasta do zębów z wysoką zawartością fluoru.
Taka pasta może się okazać przydatna dla osób, które nie są w stanie się powstrzymać od okazjonalnego spożywania słodyczy podczas noszenia aparatu ortodontycznego lub dla osób, u których występuje nadwrażliwość. Taką pastę warto stosować na noc. W nocy w jamie ustnej wydziela się mniej śliny, co sprzyja rozwijaniu się próchnicy, jeśli w ślinie znajduje się mała ilość fluoru. Generalnie, nie tylko podczas użytkowania stałego aparatu warto myć zęby pastą z zawartością fluoru, nie mniej niż 1450 ppm F-.
4. Szczoteczki międzyzębowe.
Szczoteczki międzyzębowe bardzo przydają się podczas mycia zębów przez cały okres noszenia aparatu ortodontycznego. W zależności od ich rozmiaru, mogą być wykorzystywane do czyszczenia zakamarków przylegających do zamków ortodontycznych lub przestrzeni międzyzębowych. Taką szczoteczkę warto zawsze mieć ze sobą, przydaje się, kiedy w pracy/szkole chcemy szybko coś zjeść i bez problemu usunąć resztki jedzenia z przestrzeni między zamkami a drutem ortodontycznym.
5. Szczoteczka do zębów.
Wiem, wiem… to oczywiste. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaką szczoteczkę wybrać. Ponieważ zależy nam na domywaniu przestrzeni między dziąsłem a zamkiem, włosie szczoteczki nie może być twarde, by nie przyczyniało się do powstawania ubytków klinowych (przy dziąśle) i pojawiania się nadwrażliwości.
Moja ulubiona szczoteczka, to ręczna Curaprox Ultra Soft. Marcelina, która nosi aparat bardzo lubi korzystać z Curaprox Ortho. Część z moich pacjentów korzysta z małej, kieszonkowej szczoteczki sonicznej na baterie. Taka szczoteczka jest dobrym pomysłem – w ciągu dnia jest mało czasu na mycie zębów, a drgania szczoteczki ułatwiają dokładne umycie zębów na przykład po obiedzie w pracy czy w szkole.
Szczoteczka soniczna czy elektryczna?
Ciężko powiedzieć. Tak naprawdę szczoteczka nie ma znaczenia. Można tak samo dokładnie umyć zęby manualną szczoteczką, soniczną i elektryczną. Wszystko zależy od zdolności manualnych pacjenta. Wybór należy tylko i wyłącznie do Was 🙂
O nici dentystycznej i irygatorze napiszę oddzielny post 🙂