Umów się na konsultacje online

Zapraszam na wideokonsultacje ortodontyczne dla dzieci. Połącz się ze mną na Skype lub umów wizytę przez portal Znany Lekarz.

Prostsze niż myślisz

Witaj! Jestem Karolina Rokita

Pragnę dzielić się z Wami doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Kocham to co robię

Chętnie podzielę się wiedzą

Moi pacjenci mają wiele pytań odnośnie aparatów, pielęgnacji i sposobów leczenia. Często też muszę prostować ich błędne przekonania i informacje, które gdzieś zasłyszeli lub znaleźli w otchłaniach Internetu. Dlaczego daje mi to taką satysfakcję? Tu dowiesz się więcej na temat moich motywacji.

Wspieram Cię w walce o zdrowy uśmiech!

Komentarze: 0

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego stałym aparatem ortodontycznym: Cz. 1. Przygotuj zęby na naklejenie stałego aparatu ortodontycznego.

05 lipca 2020

Jeśli tu jesteś i czytasz ten wpis, najprawdopodobniej zastanawiasz się nad tym jak się przygotować na naklejenie stałego aparatu. Być może nawet już masz zarezerwowany termin konsultacji albo planujesz się umówić. Jak przygotować swoje zęby na naklejenie stałego aparatu ortodontycznego?

1.Higiena, higiena i jeszcze raz higiena.

Aparat ortodontyczny może zostać naklejony tylko u kogoś, kto rzeczywiście dba o swoje zęby. Jeśli chcesz sprawdzić czy dokładnie myjesz zęby, pomyśl o zakupie pasty edukacyjnej (na przykład Elglydium), która płytkę nazębną ( czyli resztki) wybarwia na zielony kolor. Ortodonta nie naklei aparatu u pacjenta, który niedokładnie myje zęby. Zamki ortodontyczne są szorstkie, jedzenie łatwo się do nich przykleja. Podczas noszenia aparatu trzeba myć zęby jeszcze dokładniej niż bez niego, tak, by zęby nie zostały zniszczone przez próchnicę. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy pacjent ( najczęściej buntowniczy nastolatek) przestaje myć zęby podczas leczenia i sama znajduję próchnicę, na przykład między 1 a 2. Jest to bardzo przykre!

Jeśli zatem nie jesteś przekonany, że będziesz w stanie myć zęby po każdym posiłku i nosić ze sobą szczoteczkę do mycia zębów… Zastanów się, czy na pewno jest to dla Ciebie najlepszy moment na naklejenie aparatu.

2. Aparat można nakleić na zdrowe zęby.

To bardzo ważne! Przed naklejeniem stałego aparatu ortodontycznego, konieczne jest udanie się na przegląd do swojego dentysty. Na przegląd warto zgłosić się ze zdjęciem pantomograficznym (chyba, że istnieje możliwość wykonania takiego zdjęcia podczas wizyty). Niektóre ubytki są widoczne tylko na zdjęciu i mogą zostać pominięte podczas badania. Jeśli dentysta stwierdzi, że są zęby wymagające leczenia – koniecznie trzeba je wyleczyć. Na zdjęciu rentgenowskim widoczne są też korzenie zębów. Dentysta może sprawdzić, czy dany ząb nie wymaga leczenia endodontycznego (kanałowego) albo ponownego leczenia endodontycznego. Taki niewyleczony ząb może zacząć boleć jeśli przyłożymy do niego siłę za pomocą aparatu. Taki przegląd jest też bardzo przydatny dla ortodonty, jeśli dany przypadek wymaga zaplanowania leczenia z ekstrakcjami (usuwaniem) zębów. Dentysta ocenia, który zęby jest w najgorszym stanie i właśnie te zęby bierzemy najpierw pod uwagę podczas planowania leczenia z usuwaniem.

3. Pamiętaj o dziąsłach.

Aby naklejenie aparatu było możliwe, Twoje dziąsła muszą być zdrowe. Nie mogą być obrzęknięte, nie może z nich lecieć krew. Jeśli ortodonta stwierdzi, że występuje u Ciebie stan zapalny dziąseł, zostaniesz skierowany do periodontologa, czyli specjalisty, który zajmuje się chorobami błony śluzowej i przyzębia. Periodontolog prowadzi leczenie z wykorzystaniem leków. Aby zdecydować jaką terapię zastosować, może być konieczne pobranie wymazu z kieszonki dziąsłowej. Periodontolog decyduje kiedy naklejenie aparatu jest już bezpieczne. Leczenie ortodontyczne jest bardzo korzystne dla pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe zapalenie przyzębia, jednak musi się odbywać pod ścisłą kontrolą periodontologa.

4. Przed naklejeniem stałego aparatu ortodontycznego umów się do swojego dentysty na scaling.

Scaling, to inaczej usuwanie kamienia. Warto wykonać ten zabieg przed naklejeniem zamków ortodontycznych, żeby zminimalizować pojawienie się zapalenia dziąseł. Najlepiej wykonać taki zabieg 1-2 tygodnie przed naklejeniem aparatu ortodontycznego. Podczas noszenia aparatu scaling może być wykonywany nawet co pół roku.

5. Jeśli nie masz objawów bólowych ani stanu zapalnego – nie usuwaj ósemek do czasu zaplanowania leczenia przez ortodontę.

Dlaczego o tym wspominam? Bardzo częstą wadą, którą leczę w gabinecie jest tyłozgryz. U dorosłych najczęściej leczy się go z wykorzystaniem kamuflażu – czyli usunięcia dwóch górnych zębów bocznych. Dla mnie najwygodniejsze jest leczenie z usunięciem  przedtrzonowców, czyli 4ek lub 5ek. Najczęściej jednak najbardziej zniszczonymi zębami są pierwsze trzonowce: 6tki. Abym mogła podjąć decyzję o ich usunięciu, w kości powinny znajdować się ósemki, inaczej po ekstrakcji pacjent zostaje tylko z dwoma górnymi trzonowcami – siódemkami. Z drugiej strony usunięcie przedtrzonowców (czyli 4ek lub 5ek) i pozostawienie zniszczonych 6ek też jest ryzykowne – niestety mogą się złamać i pacjent w efekcie utraci cztery zęby zamiast dwóch. Dlatego lubię leczenie z ekstrakcją dwóch 6ek i z wykorzystaniem miniimplantów ortodontycznych do zamknięcia powstałych luk. Jeśli już wiesz, które zęby mają zostać usunięte – zaplanuj wizyty tak, by zabieg został wykonany 1-2 tygodnie przed naklejeniem aparatu.

W następnych postach opowiem Wam o tym jak wygląda konsultacja ortodontyczna, co kupić przed założeniem aparatu ortodontycznego, o co zapytać ortodontę na konsultacji, czy istnieje górna granica wieku noszenia aparatu i wiele więcej 🙂 Do zobaczenia 🙂

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
791 375 371
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC