Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego stałym aparatem ortodontycznym: Cz. 3. O co zapytać ortodontę przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego?

20 lipca 2020

Czekasz i czekasz na konsultację u ortodonty, wreszcie udaje Ci się na nią wybrać… i nie pamiętasz o co miałeś/aś zapytać 😉 Zamieszczam dla Was listę pytań, które zwykle pojawiają się na pierwszym spotkaniu z Pacjentem 🙂

1. Czy potrzebuję leczenia ortodontycznego?

Wiem, że to może wydawać się oczywiste… ale część z osób, które zgłaszają się do gabinetu, tak naprawdę nie potrzebuje leczenia ortodontycznego. Może zęby takiego Pacjenta nie są ustawione idealnie, „pod linijkę”, ale uśmiech wygląda estetycznie i nie występują zaburzenia funkcji (można je zauważyć, na przykład pod postacią ścieranie zębów). Takim pacjentom zawsze sugeruję, żeby poważnie zastanowili się nad tym, czy na pewno nie akceptują swojego uśmiechu 🙂 Jeśli nie czujesz się w 100 % zmotywowany do noszenia aparatu i masz wątpliwości czy na pewno tego chcesz… lepiej tego aparatu nie zakładać.

2. Czy w moim przypadku będzie konieczna ekstrakcja (usunięcie) jakiegoś zęba?

Jest to istotne i lepiej od razu o tym wiedzieć i odpowiednio się nastawić 🙂 W swojej praktyce leczę bardzo dużo przypadków, w których wykorzystuję ekstrakcje. Wiem w jaki sposób reagują Pacjenci, którzy dowiadują się o konieczności usunięcia jakiegoś zęba. Lepiej wiedzieć wcześniej, żeby jak najszybciej ułożyć sobie wszystko w głowie i zaakceptować plan leczenia.

3. Jaki aparat trzeba zastosować? Jakie zamki ortodontyczne są do wyboru?

W zależności od wady zgryzu, mogą być potrzebne różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Czasami poza zamkami ortodontycznymi, które naklejamy na zęby, mogą być potrzebne dodatkowe elementy, które montuje się od strony podniebienia. Podnosi to koszty leczenia i wymaga przyzwyczajenia się – stąd lepiej wiedzieć wcześniej 🙂 Co do wyboru zamków –  myślę, że to bardzo istotna kwestia! Osobiście, bardzo nie lubię pracy na zamkach estetycznych (szafirowe, porcelanowe…) i od razu uprzedzam Pacjentów, że mają kilka rodzajów zamków do wyboru, ale wszystkie są metalowe ( klasyczne, rodowane, złote…). Tłumaczę, dlaczego pracuję na takim a nie innym systemie i w jaki sposób wpływa to na leczenie. Rozmowa na temat zamków jest dla Pacjentów bardzo ważna.

4. Jak często odbywają się kontrole ortodontyczne?

Zdarza się, że Pacjent, który zgłasza się w celu rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest przekonany, że po naklejeniu zamków wystarczy spotkać się raz na pół roku 🙂 Niestety to tak nie działa. Kontrole odbywają się zwykle co 6-8 tygodni, na późniejszych etapach leczenia co 4 tygodnie, ale są też sytuacje, w których spotykamy się nawet co 2 tygodnie. Lepiej zapytać o to wcześniej, żeby mieć świadomość tego jak często trzeba się pojawiać w gabinecie i wpisać to w swój grafik przez następne 2 lata 🙂

5. Jakie są alternatywne metody leczenia?

To bardzo ważne pytanie. Dotyczy ono na przykład Pacjentów, u których występuje tyłożuchwie (czyli w uproszczeniu cofnięcie dolnego łuku względem górnego i cofnięcie brody w profilu). U takich osób możliwe są dwa rozwiązania: kamuflaż, czyli leczenie z wykorzystaniem ekstrakcji dwóch zębów w górnym łuku i cofnięcie przednich górnych zębów – w takiej sytuacji broda zostaje na swoim miejscu lub leczenie ortodontyczno-chirurgiczne : chirurg szczękowo-twarzowy wysuwa żuchwę do przodu (czyli nie usuwamy zębów w górnym łuku) i tym sposobem broda zostaje wysunięta do normalnej pozycji w profilu. Nie w każdym przypadku mamy kilka opcji leczenia, ale jeśli takie istnieją: warto o nich wiedzieć, żeby świadomie podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego, znając jego możliwości i ograniczenia.

6. Czy nastawić się na dłuższe, czy krótsze leczenie?

W zależności od wady zgryzu, czas leczenia może się znacząco różnić. U niektórych Pacjentów szacowany przedział to 1,5 roku – 2 lata. U innych 2 -2,5 itd. Nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć ( jak na przykład panującą epidemię, która znacznie wydłużyła leczenie wielu Pacjentów), ale mieć świadomość czy leczenie będzie należało do tych dłuższych.

7. Jakie powikłania mogą wystąpić podczas leczenia ortodontycznego?

To bardzo ważne pytanie. Warto je zadać, żeby z pełną świadomością ryzyka zdecydować się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Najczęstsze powikłanie to próchnica! Oczywiście, można go uniknąć, dokładnie i często myjąc zęby oraz rezygnując z niektórych produktów spożywczych. Nie będę wymieniała wszystkich powikłań, zapytajcie o nie swojego lekarza na konsultacji 🙂

8. Co muszę zrobić przed naklejeniem aparatu?

Na ten temat pisałam tutaj: https://doktoraparatka.pl/co-warto-wiedziec-przed-rozpoczeciem-leczenia-ortodontycznego-stalym-aparatem-ortodontycznym-cz-1-przygotuj-zeby-na-naklejenie-stalego-aparatu-ortodontycznego/

9. Co kupić przed naklejeniem aparatu?

Więcej tutaj: https://doktoraparatka.pl/co-warto-wiedziec-przed-rozpoczeciem-leczenia-ortodontycznego-stalym-aparatem-ortodontycznym-cz-2-co-warto-kupic-przed-rozpoczeciem-leczenia-stalym-aparatem-ortodontycznym/

10. Jak wyglądają pierwsze dni po naklejeniu stałego aparatu?

https://doktoraparatka.pl/jak-wygladaja-pierwsze-dni-po-naklejeniu-stalego-aparatu/

https://www.youtube.com/watch?v=Cguu35EMdKg&t=2s

11. Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego?

12. Czy po zakończeniu leczenia będzie konieczna odbudowa zębów?

Na ten temat pisałam post na moim koncie na Instagramie, przypomnę go tutaj 🙂

Często po kilku miesiącach noszenia aparatu, po wstępnym uszeregowaniu zębów, Pacjenci zauważają, że zęby nie są równomiernie pościerane. Proszą wtedy o to, by zmienić ich kształt, najczęściej poprzez skrócenie ich brzegów siecznych. Wcześniej, kiedy zęby były stłoczone, ta różnica nie była dla nich widoczna. Dlaczego warto zaczekać z tą decyzją? Spójrzcie na zdjęcie powyżej, zostało wykonane podczas leczenia, po wstępnym uszeregowaniu zębów. Nałożyłam na nie kształty, jakie mogły mieć te zęby przed starciem brzegów siecznych. Widzicie o ile są dłuższe i o ile lepiej wygląda linia uśmiechu? Jeśli „wyrównałabym” brzegi sieczne tych zębów do jednej linii, skracając zęby, uśmiech Pacjenta wyglądałby dużo mniej estetycznie. Pamiętajcie❣️aparat ortodontyczny nie jest w stanie zmienić kształtu zębów. Jeśli są one zniszczone, już po zakończeniu leczenia ortodontycznego można zaprojektować kształt uśmiechu, tak, by pasował do Pacjenta➡️odbudować strukturę zębów za pomocą materiału kompozytowego czy porcelany oraz zmienić kształt girlandy dziąsłowej. 🌸

13. Jaka retencja będzie potrzebna? Jak wysokie jest ryzyko nawrotu wady?

Dużo zależy od wady i niestety, od istniejących nawyków. Największy problem z jakim się spotykam, to tłoczenie języka między zęby ( podczas spoczynku lub podczas połykania). Silny język jest w stanie z czasem wychylać zęby, otwierać szpary między nimi, czy prowadzić do nawrotu tyłozgryzu. Dlatego tak ważnym elementem leczenia ortodontycznego jest retencja i regularne kontrole nawet po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

14. Na co uważać podczas użytkowania stałego aparatu ortodontycznego?

Więcej tutaj: https://doktoraparatka.pl/jakie-jedzenie-pomaga-zamkom-ortodontycznym-w-odklejaniu-sie-od-zebow/

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC