Lecz się u specjalisty ortodoncji

Zapraszam na konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych w gabinecie Dentifem. Umów wizytę przez portal Znany Lekarz i rozpocznij leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Dla Pacjentów mieszkających w innej miejscowości/kraju istnieje możliwość zdalnego leczenia ortodontycznego!

Prostsze niż myślisz

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nazywam się Karolina Rokita

Jestem specjalistą ortodoncji. Pragnę dzielić się z Państwem doświadczeniem, wiedzą i walczyć z mitami, które powstały wokół prostowania zębów. Jeśli ten temat dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, zachęcam Cię do rozgoszczenia się, czytania, oglądania i komentowania.

Ortodoncja to moja pasja

Ortodonta Ortodontka Kielce leczenie Ortodontyczne Aparat na zęby KAROLINA ROKITA specjalista ortodoncji

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja

Moją pasją jest wprowadzanie do codziennej pracy nowoczesnych, cyfrowych technologii. Jednym z głównych obszarów moich zainteresowań jest leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek (alignerów), które są wygodne, dają przewidywalne wyniki leczenia i dobrze wyglądają. Aby wyniki były przewidywalne, wymaga to od lekarza wielu szkoleń, webinarów, poświęconego czasu, wyobraźni przestrzennej, wyczucia estetyki oraz ogólnego doświadczenia w leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się więcej o moich motywacjach.

Nowoczesne, bezbolesne leczenie na wyciągnięcie ręki!

Komentarze: 0

Ciąża a leczenie ortodontyczne

16 kwietnia 2020

Czy w ciąży można przeprowadzać leczenie ortodontyczne? Wiem, że wiele kobiet się nad tym zastanawia i uzależnia od tego decyzję o jego rozpoczęciu 🙂

Nie ma przeciwskazań do leczenia ortodontycznego podczas ciąży. Dowiedziono, że u kobiet w ciąży, w związku ze zmianami poziomu hormonów,  zęby przesuwają się szybciej i leczenie przebiega sprawniej. Stąd zajście w ciążę w trakcie użytkowania aparatu ortodontycznego nie jest powodem do stresu.

Jakie problemy mogą się pojawić u kobiet w ciąży noszących stały aparat ortodontyczny?

1. Nadwrażliwość

Nadwrażliwość zębiny może być wywołana pojawieniem się wymiotów na początku ciąży. Kwas obecny w jamie ustnej wpływa na naruszenie szkliwa. W szkliwie powstają pory, przez które przedostają się substancje mogące drażnić zębinę. W takiej sytuacji pacjentka odczuwa ból zębów, który pojawia się podczas picia/jedzenia zimnych lub słodkich pokarmów. Jak sobie pomóc w tej sytuacji? 

  • Zaczekaj z umyciem zębów około 30 minut po wystąpieniu wymiotów
  • Myj zęby specjalną pastą niwelującą nadwrażliwość
  • Na noc stosuj pastę z wysoką zawartością fluoru, nawet 5000 ppm F-
  • Stosuj pastę do wcierania po myciu zębów, zawierającą fosfopeptyd kazeiny (GC Tooth Mousse dostępny w aptece), która niweluje działanie kwasów

2. Mdłości podczas mycia zębów

Tutaj mogę zaproponować zmianę szczoteczki do zębów na taką, która będzie miała mniejszą końcówkę. Z własnego doświadczenia mogę polecić szczoteczki soniczne, których końcówki są małe, a jednocześnie szybko i dokładnie domywają zęby. Pozostaje jeszcze kwestia smaku pasty do zębów – na szczęście apteki i drogerie polecają tak szeroką gamę produktów, że każdy, kto nie toleruje miętowego smaku, znajdzie coś dla siebie. Kluczowe jest wybieranie pasty, która zawiera w swoim składzie fluor.

3. Obrzęk dziąseł

Obrzęk dziąseł, który świadczy o zapaleniu dziąseł i/lub zapaleniu przyzębia zwykle pojawia się u każdego pacjenta, który niedokładnie myje zęby. U kobiet w ciąży, zwłaszcza w 1 i 2 trymestrze ciąży, może dojść do wystąpienia zwiększonej odpowiedzi zapalnej na płytkę bakteryjną (płytka to osad pozostający na zębach) i pojawienia się guza ciążowego (ziarniniaka ciężarnych). Wycinanie guza w trakcie ciąży nie ma sensu – ma on tendencję do nawrotów. Po urodzeniu dziecka guz samoistnie zanika.

Czy można nakleić aparat w ciąży?

Czasami zdarza się, że na konsultacje pierwszorazowe przychodzą kobiety, które dopiero co dowiedziały się, że są w ciąży. Pytają, czy możemy nakleić aparat ortodontyczny. Niestety, aby mieć 100% pewności w kwestii zaplanowania leczenia ortodontycznego, trzeba wykonać dwa zdjęcia rentgenowskie: zdjęcie pantomograficzne i zdjęcie cefalometryczne. Takich zdjęć nie można wykonać w ciąży. Zdjęcie pantomograficzne jest szczególnie przydatne, jeśli u Pacjentki dużo zębów było w przeszłości leczonych zachowawczo. Przed zaplanowaniem leczenia musimy określić rokowanie dla wszystkich zębów, w szczególności, jeśli myślimy o leczeniu z wykorzystaniem ekstrakcji, czyli usuwania zębów. Zdjęcie cefalometryczne jest potrzebne dla określenia położenia zębów względem kości szczęki i żuchwy oraz położenia żuchwy względem szczęki. Zdarza się, że Pacjentka nie wie, że jej zęby wymagają leczenia, ponieważ nie bolą. Dopiero na zdjęciu rentgenowskim możemy zauważyć zmiany próchnicowe, czy też fakt, że dany ząb wymaga leczenia endodontycznego (kanałowego). Innym problemem jest też  pozycja ciała  w trakcie samego zabiegu naklejania aparatu ortodontycznego. Aparat naklejany jest w pozycji leżącej, która nie jest dobrze tolerowana przez każdą ciężarną Pacjentkę.

Reasumując, zajście w ciążę podczas leczenia ortodontycznego, przy wysokiej higienie jamy ustnej, nie jest problemem. Jak wspomniałam wyżej, podczas ciąży leczenie ortodontyczne przebiega szybciej 🙂

Jeśli Pacjentka już jest w ciąży – wtedy z pełną diagnostyką i naklejeniem aparatu musimy wstrzymać się do narodzin dziecka.

Komentarze

Logo Aparatka Białe

Cześć! Jestem Karolina i zawodowo zajmuję się prostowaniem zębów i mitów na temat aparatów, ortodoncji i stomatologii. Rozgość się – zapraszam, do czytania, oglądania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Karolina Rokita

41 366 00 69
535 888 886
kontakt@doktoraparatka.pl

ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska

Napisz do mnie

    Copyright © 2019 doktoraparatka.pl Designed by: Logo SC